Misszió útjai/formái/módszerei gyülekezeteinkben

Hozzászólás írásához be kell jelentkeznie itt

Dancs Róbert

2011-01-18 - 10:38

Lelkipásztoroknak, presbitereknek - nagyon jó tanmese. ;-)





Éljen a Vadász Egyesület!



A Vadász Egyesületben évek óta belső feszültségtől izzik a levegő. Egy óriási objektumot építettek. El is nevezték Vadász Háznak. A Nagy Vadászról, A Vadászról nevezték, kiről is nevezték volna. Minden évben meghívták a Nagy Vadászkönyv egy-egy nemzetközileg is elismert szaktekintélyét, akik többnyire híres vadászok is voltak egyben, hogy vadászati előadásokat, sőt tanfolyamokat is tartsanak. A rendezvényeket szenzációsan előkészítették.

Vadat mégsem sikerült évek, na igen, évtizedek óta fogni. Most tekintsünk el attól a néhány a néhány csodálatos esettől, mikor is néhány vad az éhségtől hajtva odáig merészkedett, hogy a Vadász Egyesület heti összejövetelére, az épületbe, a nagy Vadász Házba bementek, nem törődve a halállal. Ezen vadaknak a kitömött trófeái díszítették itt-ott a Ház belső falát. De ez a kevés trófea inkább megszégyenítőleg hatott az egyesület tagságára, senki sem volt túlzottan büszke az ilyen vadászati eredményre.

Pedig hetente többször is gyűlést tartottak a díszes Vadász Házban, amelyen a mély értelmű és nagyon gyakorlatias Nagy Vadászkönyv egyes szakaszait olvasták fel, amiről alapos és hosszadalmas fejtegetéseket hallgattak a szakemberektől. Olykor vadászati gyakorlatot is rendeztek egy-egy közismert vadász segítségével. Ezek a gyűlések általában azzal végződtek, hogy a vendégvadász kibiztosított és élesre töltött puskájával jó pár lövést leadott a terem különböző pontjaira. Természetesen nagy sikernek könyvelte el mindenki, ha évente egyszer-egyszer vad akadt a puskavégre, hisz a vadászházban egyébként nem tartottak vadakat. Ezt egyébként mindenki tudta, mégsem adták föl a Vadász Házban való vadászat gyakori hagyományát.

Miért nem akad több vad a Házban puskavégre? Ez a kérdés foglalta össze a feszültség forrását. Egyesek azt javasolták, hogy a Házat vadrezervátummá kell nyilvánítani. Mások odáig mentek, hogy szinte ősvadonszerűen alakították át a belső teret. Ezzel kapcsolatosan nemzetközi vadászati szervezetek szakvéleményét is kikérték. Sokan a rendszeres gyűlések gyenge látogatottságában látták az okot.

Végül egy éjszakába nyúló Egyesületi gyűlés után megszületett a nagy elhatározás. Az egyesület egy-két vadászát hivatásos vadásszá avatták ünnepélyes keretek között. Ők vállalták, hogy a Vadász Ház közvetlen szomszédságában lévő hatalmas kiterjedésű erdőben rendszeresen vadásznak. A dolguk az lett, hogy minél több vadat ejtsenek el. Életük nem volt leányálom. Magányosan vadászgattak attól kezdve, mivel az Egyesület legtöbb tagja irtózott a vadontól. Lélegzetelállító legendák forogtak közszájon a titokzatos erdő félelmetes történeteiről és helyeiről. Egyszóval, nem Egyesületi tagoknak való hely volt az. A hivatásos vadászok hozzászoktak a rengeteghez. Évente beszámolókat és diavetítéses demonstrációkat tartottak. Ilyenkor mindig zsúfolásig megtelt a Vadász Ház nagycsarnoka.

Ez végül jó megoldásnak mutatkozott, mert az Egyesület tagsága megnyugodott, hogy mégsem volt hiábavaló dolog megépíteni a Vadász Házat.



Forrás:

http://www.apcsel29.hu/2011/01/eljen-a-vadasz-egyesulet/

Dancs Róbert

2010-10-18 - 09:29



Hogyan tehetjük hatékonyabbá az igehirdetéseink befejezését?



• Mindig mutass Krisztusra. Adj lehetőséget arra, hogy az emberek Krisztushoz forduljanak, és várd is, hogy reagálni fognak.



• Magas érzelmi hőfokon fejezd be. Prédikálj a fejtől a szívig. Miután informáltad az agyukat, meg kell, hogy érintsd az érzelmeiket, és döntésre kell szólítanod az akaratukat, valamilyen konkrét feladatot adva. A befejezés kell, hogy legyen az igehirdetés érzelmi csúcspontja.



• Kérj, konkrét választ. Semmi sem erőteljes addig, amíg nem konkrét. Az igehirdetés célja, hogy megrohamozzuk az akarat várát, és elfoglaljuk Jézus Krisztusért. Hogy teheted meg ezt:



• Érvelj. Számíts a hallgatóság ellenvetéseire és logikusan válaszold meg őket.



• Figyelmeztess. Emlékeztesd őket az engedetlenség következményeire.



• Használj indirekt meggyőzést. Egy jó példa erre amit Nátán próféta tesz Dáviddal (2 Sámuel 12).



• Használd fel az együttérzést. Fejezd ki Isten szeretetét feléjük és mások felé.



• Használd a látást. Fess egy képet arról, mi történhet, ha engedelmeskednek Istennek. Segítsd őket, hogy hitet kaphassanak.



• Bátoríts. Mondd el nekik, hogy Isten erejével képesek megtenni.



• Tedd személyessé. A hallgatónak úgy kell éreznie, hogy csak hozzá beszélsz.



• Erőteljesen fejezd ki újra a fő pontjaidat. Megerősítheted az igazságot azzall, hogy összefoglalod.



• Használj magával ragadó illusztrációkat. Segít megjegyezhetővé tenni az üzenetet.



• Használj éles kérdéseket. Ez segíti az embereket bekapcsolódni és feldolgozni az üzenetet.



• Lepd meg őket. A legjobb befejezések, amelyek meglepik a gyülekezett és nem nyilvánvalóak és várhatóak.





Kerüld el ezeket a gyakori hibákat:



• Ne vezess be új témát, gondolatot a befejezésben. Akkor sem, ha véletlenül valamit kihagytál a prédikációban. Csak összezavarod az embereket.



• Ne csak összefoglaló legyen. A befejezés több, mint összefoglaló. Ez az a pont, amikor kihívást intézel a gyülekezet felé, hogy alkalmazzák az üzenetet.



• Ne hivatkozz az órára, amikor befejezed az igehirdetést.



• NE MOND, hogy befejezésül, ha csak nem tényleg komolyan gondolod.



Írd újra az igehirdetés befejezésé, miután először elmondtad. A több istentiszteletes gyülekezetk egyik előnye lehet ez. Jobban fogod érzékelni az első igehirdetés után, hogy esetleg erőteljesebbé kell tenned a befejezést. Ne változtasd meg az üzenetet, de írd újra a befejezést.





Gondold végig a záróimádságot. A befejező imádságaim mindig alkalmazzák az igehirdetés fő pontjait. Ne feledd, lassan mond el a záróimádságot.



>

Dancs Róbert

2010-05-17 - 10:04

Hogyan űzzük el az új egyháztagjainkat a gyülekezetből/rendezvényeinkről?



1. Senki nem köszönti a látogatót



2. Rossz a levegő a teremben



3. Rögtön a magánéletében akarunk turkálni, azzal a magabiztossággal, hogy Isten az első találkozáskor éppen rajtunk keresztül akarja feltárni az összes bűnét



4. A személyes tér megsértése (túl közel állunk hozzá, amikor beszélünk vele)



5. Nincs szemkontaktus, amikor beszélgetünk – elnézünk mellette, másra figyelünk



6. Rögtön ölelgetjük és „szent csókkal” köszöntjük az idegeneket



7. Túl sok együttérzés és érzelgősség – „elcsöpögünk” a találkozás örömétől



8. Szegezzük neki a(z egyébként egyértelmű) kérdést: „Most vagy itt először?”



9. Koszos mellékhelyiségek



10. „Döglött-hal” kézfogás



11. Kényszer-beszélgetések: úgy érezzük, muszáj odamennünk hozzájuk, de igazából nincs mit mondani nekik



12. Kérdezünk valamit, és nem figyelünk a válaszra



13. Közömbös arccal üdvözöljük őket – „ordít rólunk”, hogy voltaképpen egyáltalán nem számít nekünk, hogy itt vannak-e vagy sem



14. Rossz ízű kávé, a legolcsóbb üdítők vagy ízetlen sütemények



15. Sokan rávetik magunkat a látogatókra (egymás után), mint a piranják a friss húsra



16. Azonnali megtérésre hívás és a megtérők imádságának azonnali elmondatása



17. Megjegyzéseket teszünk az öltözködésére, hajviseletére, piercingjére, sminkjére, stb.



18. Igeversekkel bombázzuk



19. Szidjuk a világot, a „bűnös embereket” – vagyis általában negatívan beszélünk vagy pletykálkodunk



20. Felügyelet nélküli gyerekszoba



Forrás: www.apcsel29.hu

Szimkovics Tibor

2010-02-09 - 21:53

Csakhogy valami olvasnivalót is linkeljek:

http://parokia.hu/kozosseg/cikk/253/

Az egyik záró gondolat Tislér Gézától: "Számomra egyre inkább riasztó és elkedvetlenítő az a folyamat, hogy az ember-ember közötti kommunikáció drámai módon leépül. Az emberek a mintáikat, a válaszaikat a kérdéseikre különböző médiaszereplőktől várják vagy lesik el."

Szimkovics Tibor

2010-02-09 - 21:38

Nagyon jó kis videó, csak ugye nem illuminált állapotban kellene megalkotni, és akkor tudná a szerkesztő, hogy a vezetéknév és a családnév az UGYANAZ. Gondolom, keresztnevet vagy utónevet szeretett volna másodjára írni (az Űrlapnál), csak nem jött össze :P

Ettől eltekintve érdemes megnézni...

Dancs Róbert

2010-02-09 - 17:38

A Google használata a gyülekezetben, bemutató videóval:



http://www.apcsel29.hu/2010/02/09/a-google-haszna-a-gyulekezeti-eletben-bemutato-video



Maksai Attila

2010-01-14 - 09:13

Elnézést, h kis ideig nem tudtam lenni. Áttanulmányoztam a belinkelt honlapokat, némelyik valóban igen minőségi és figyelemfelkeltő. Robi írta korábban, h a gyülikben vannak hozzáértő fiatalok, akik készíthetnének hasonlókat. Azonban sajnos ez csak egyes gyülekezetekre áll. Közösségeink kb. 70%-a a mostani egyszerű felülettel sem tud mit kezdeni. Külön honlapkészítésre alkalmazni vkit pedig igen költséges mulatság. Aztán a másik dolog: honlapjaink egységes platformra készülnek, és ez eléggé bekorlátozza a lehetőségeket. Nagyon tetszett egy "jeans"-stílusú honlap, de nem tom, hogyan lenne lehetséges mondjuk a badalói honlapot olyanná formálni. Vagy esetleg akinek lehetősége van, készíthet-e egy teljesen önálló honlapot? Végül hangsúlyozom: nem vok "egyházat a világhálóra"-ellenes, csak jó lenne vmi ötlet is, h akkor mit lehetne tenni, akár a fenti dolgokat figyelembe véve.

Pataki Gabor

2010-01-13 - 21:13

És ha már írtam, akkor folytatom is...

Én is hozzájárulok egy liNkkel a gyülekezetvezetés témájához. Az alábbi link a megbeszélésekkel kapcsolatban ad tanácsokat, de a blog oldalán sok már gyülekezetvezetési tippet, hivatkozásokat találunk...

Böngésszünk itt is "haszonnal"!

U.I.: Ja és majdnem el is felejtettem, a link a következő: http://gyulekezetvezetes.blog.hu/2009/09/01/5_kulcs_a_jo_megbeszelesekhez

Pataki Gabor

2010-01-13 - 21:05

Áldást, békességet!

Szeretnék részben beidézni egy levelet, amit a honlapunkra (www.kaszonyirefegyhaz.try.hu) írt egy magyarországi hölgy. Mivel a levél személyes, így csak részeit idézem, de mindenképen jó példája az eset annak, hogy igen is van missziós lehetőség a honlapban. Íme a vélemény...



Mint írtam is nagy vigaszt ,és áldást adott számomra a honlapjuk.Nagyon megérintö volt a videók.Ez arra döbbentett rá,hogy mindenkor minden helyzetben hálát kell adnunk Istennek.Hogy nem szabad elcsüggedni hanem hinni,és bízni kell.

... [itt ír a személyes életéről, próbáiról]...

...Lelkileg talán ezért nyújtott vigaszt a honlap, megerösitette bennem hogy Isten nem enged nagyobb terhet mint amit eltudunk hordozni.Hiszem hogy nála mindenre van megoldás...

X megyében egy kisvárosban Y-ban lakom.

Mint irtam a férjem adventista volt,igy ebbe a gyülekezetbe jártunk.Én nem mindenben értek velük egyett,és nem érzem igazán jól magam közöttük.De itt a városban csak Jehova-tanúi,és katolikus közösség van.Régebben volt református is,jo kapcsolatban voltam a lelkészékkel,de aztán ők elmentek Pestre lakni,most talán ha jól tudom néha vidékről jár át valaki,de ezt pontosan nem tudom.

Istenről elöször férjem halálakor hallottam,de utánna még sok időnek kellett eltelni hogy befogadjam Öt a szivembe.

Isten úgy érzem nagy mélységből,és betegségből emelt ki...



Ez a levél akkor jött a lelkészemhez, amikor emberileg talán én is kezdtem kétségbe vonni ezt a lehetőséget. Hála Istennek, hogy rámutatott a hasznára. Bár sokszor van lelkiismeretfurdalásom, hogy nem használom ki ezt a lehetőséget úgy, ahogy lehetne... de hiszem, hogy eddig se volt hiábavaló a munkánk.



Isten áldja meg a testvérek szolgálatát, az online térben is!

Gábor

Dancs Róbert

2010-01-13 - 13:34

Visszatérve a témához íme egy lista, hogy milyen honapot javasol a témával foglalkozó lelkész egy-egy gyülekezetnek:



http://www.cityviewchurch.net/



http://corecommunity.org/



http://insideprovidence.com/



http://www.somacommunities.org/



http://www.thetablepdx.com/



http://www.mdchurch.us/



http://www.genesisthechurch.org/index.html



http://www.gccwired.com/



http://www.northpoint.org/



http://www.ibethel.org/



http://edgepointchurch.com/



Mondjuk a fentieket már komoly munkatársi gárdával lehet csak készíteni. De hát úgyis olyan sokan értenek a számítógépekhez gyülekezetinkben, és nagyon sokan szeretnek megtanulgatni dolgokat rajta, akkor meg csak munkába kell állítani a buzga embereket. ;-)



Forrás:

http://www.apcsel29.hu/series/milyen-honlap-kell-a-gyulekezetnek

Szimkovics Tibor

2010-01-13 - 00:27

Kedves fórumozók.

Róbert ezen kijelentésével értek egyet: "én a netes megjelenésünk hangsúlyozását nem valami más hátratétele árán javaslom." Senki nem hazudott, kedves Attilám, csak szélsőséges megfogalmazások születtek. Nyilván, nehéz objektívnek maradni az adott témában, mindenkinek van bizonyos elfogultsága (nekem is), mégis úgy gondolom, hogy az internetes megjelenés és a gyakorlati misszió csak kiegészíti és nem gátolja egymást.

Ne haragudj, ha esetleg személyes támadásnak vetted a válaszom, abszolút nem ez volt a célom...

Az internettel kapcsolatban pedig egy locus classicus hadd szerepeljen itt:

"Bölcsen viselkedjetek a kívül állók iránt, a kedvező alkalmakat jól használjátok fel." Kol 4,5

Maksai Attila

2010-01-12 - 19:38

Úgy tűnik, mindenki azt hall ki 1-1 írásból, amit akar. Hiszen én nem mentem semmivel szembe, csak azt kértem, hogy pontosan idézzük Isten Igéjét, s rámutattam, hogy van némileg fontosabb területe is a missziónak Kárpátalján, mint az internetes honlapok frissítése. Egyébként akkor miben is adsz igazat Róbertnek, s mi az, ami hazugság részemről, vagy esetleg nem állja meg a helyét?

Szimkovics Tibor

2010-01-10 - 15:48

Hej, atyámfiai, de elmentünk a rosszmájú kritika irányába!

Róbertnek kell igazat adnom abban, hogy az internetes megjelenés (még ha nem is beszélhetünk direkt misszióról, csak közvetetten) nem kell és nem is szabad, hogy a hagyományos misszió rovására történjen, és úgy érzem, a kettő egymás mellett bőven megfér.

Igenis egy kommunikációs csatorna az Internet, és Isten kezében, általunk, lehet áldássá is.

A mikéntjén lehet sokat vitatkozni, a szükségszerűségén azonban felesleges...

További jó böngészést, és békés társalgást!

Maksai Attila

2010-01-10 - 10:58

mennyi=mennyire

Maksai Attila

2010-01-10 - 10:57

Ó, én tudom, h az ukrán-misszió mennyi jól működik Munkácson, ismerve a szolgálatban jelenlevőket. A képek valóban beszédesek ;)

Dancs Róbert

2010-01-09 - 19:07

Szeretném jelezni, hogy iwiw személyisége is van gyülekezetünknek. Pont azért, hogy azon keresztül is elérjük a netes felhasználókat, és jelenlegi honlapunkra navigáljuk őket.



Az olvasni nem tudó fiatal kátémegértési nehézségei teljesen más téma. Persze, hogy fontos azzal is foglalkozni, DE: én a netes megjelenésünk hangsúlyozását nem valami más hátratétele árán javaslom. Nem más misszió helyett, hanem más misszió melett tartom fontosnak. (Vissza lehet olvasni, hogy így utalok rá.) Ismereteim szerint komoly családlátogatás is folyik azokban a gyülekezetekben, ahol a honlapokat rendszeresen frissítik. Nem tudok ellenpéldát mondani rá. Miért befolyásolna bármit is hátrányosan az, ha színvonalas Internetes megjelenése van egy gyülekezetnek? Hangsúlyozom, hogy a gyakorlatban nem látok ilyen gondot.



A munkácsi református ukrán misszió már olyan nagy volumenű dologként működik, hogy nekik is van netes elérésük, úgyhogy ott tájékozódhatsz! ;)



http://www.crcm.mk.uz.ua/



A képek is elég sokat elárulnak, nem kell ukránul tudni hozzá.

Maksai Attila

2010-01-08 - 23:12

Hát akkor egy gyors felmérés: két leginkább használt oldal: iwiw, myvip. További két használt netes felület: msn, skype. Az ötödik elem pedig a számos torrent-oldal. Ez a fiatalok által Kárpátalján használt internet-skála. Ha ebbe akar vki betörni egyházi szempontból, akkor az eddig elkészült oldalainkat valóban töröljük, mert semmi haszna. A felnőtt társadalom net-használata még ennél is silányabb. Nem azt mondtam, h ne legyenek portáljaink, felületeink, de erre missziót építeni, vagy csak olyan hangsúlyt adni neki, mint amit a cikk sugall, enyhén szólva is elvetélt ötletnek tartok ma Kárpátalján. Ha misszió, akkor azt találjuk ki, hogyan adjuk át a káté anyagát annak a fiatalnak, aki se írni, se olvasni nem tud már rendesen magyarul (megvan az első két ilyen problémával küzdő diákom; jelzem: egy honlapunk sem segít rajta). Vagy ha misszió: hogyan tagoljuk be, vagy kössük össze az ukrán ajkúakat a reformátusokkal, eléjük tárva az evangéliumot (érdekelne, hogy megy Munkácson az ukrán-misszió, mert Beregszászban is időszerűvé vált; ja igen, itt is kevés segítséget nyújtanak honlapjaink). A net-média lufijai helyett, melyek székhez szögezik a delikvenst, jó lenne gyakorlati és személyközeli, személyes kapcsolatra épülő stratégiát kidolgozni.



A netes platformok fejlesztését pedig áldja meg az Isten néhány tehetséges, odaszánt idejű, gyakorlati szolgálat nélkül való testvérünk munkája nyomán. Akinek heti 24 órája van honlapot frissíteni, de egész évben nem látogat meg 24 családot, lelke rajta. Csak adódik vmilyen interface, amivel a mennyhez csatlakozhat :)

Dancs Róbert

2010-01-08 - 10:53

Mástól is hallottam már ezt a vélekedést, hogy a gyülekezeti tagoknak alig van internete, és ezért nem fontos a gyülekezeti honlap, internetes misszió Kárpátalján. Azért ez a gondolat egy kicsit nagyobb megfontolást igényel: a konfirmandusaim és ifiseim között egyre több ember használ internetet. Nem mértem föl, de szerintem több mint fele.



Mindenesetre meg merem kockáztatni azt a kijelentést, hogy: többen vannak, aki rendszeresen használnak internetet, azoknál, akik rendszeresen olvasnak nyomtatott sajtót (pl. a fiatalfelnőtt korosztályban gondolkodva, akik ugyebár leginkább nem járnak gyülekezetbe). Amelyik háztartásban van internetkapcsolat, ott az emberek igyekeznek onnan tájékozódni pl. a hírek után, és nem az újságokat böngészik a több napos, olyakor több hetes hírekért. Természetesen fontosnak tartom a nyomtatott sajtót is, de csak arra koncentrálni nagy hiba lenne.



Azt ugyebár mégsem várhatjuk, hogy az emberek kb. 90 %-a előbb kösse be a netet, és majd akkor hajlandóak leszünk gyülekezeti weboldalat is csinálni... - ezt senki nem gondolhatja komolyan.

Maksai Attila

2010-01-07 - 18:45

Hát nem is tudom... Én is a misszióról beszélnék, és csak jeleztem, hogy a misszió elengedhetetlen "kelléke" a pontos Ige-idézet. És biztosan nagyon fontos a misszió netes útja is, csak hát tagjaink (és nem tagjaink) nagyobb része nem rendelkezik nettel. Akik pedig rendelkeznek, a legkevesebb időt fogják az egyházi oldalakra szánni. Talán a személyes megszólítás módjain kellene jobban elgondolkodni, hogy mire szélesebb körben elterjed a net, legyen egy már szorosan Jézushoz tartozó rétegünk. Magyarországon (és nyugatabbra) azonban minden bizonnyal helytálló cikk ma is, ezt nem vitatom. Béke!

Dancs Róbert

2010-01-07 - 11:53

Kérem az Adminisztrátort, hogy Maksai Attila 2010-01-06 18:55-ös hozzászólását törölje, mert ez nem kritikai topic!



Nem szeretnék erre a kérdésére válaszolni Attilának!



(És természetsen azt követően ezta hozzászólást is törölni kell. Ezzel biztosíthatjuk, hogy a topic témájánál maradunk.)