A Beregszászi Járási Kórházban tett látogatást a KRE küldöttsége

2025. Mar 28., szerző: Adminisztrátor

A Linner Bertalan Beregszászi Járási Központi Kórház traumatológiai és rehabilitációs osztályára látogatott el ft. Zán Fábián Sándor, a Kárpátaljai Református Egyházkerület püspöke, Nagy Béla a KRE főjegyzője, továbbá Ódor Balázs, a Magyar Református Egyház Külügyi Irodájának vezetője és Martina Wasserloos-Strunk, a Református Egyházak Világközösségének európai vezetőtestületének elnöke. A küldöttség célja az volt, hogy meglátogassák a háborúban megsérült rehabilitáción lévő katonákat és arról érdeklődjenek mire van szükségük a kórházban, miben tudna segíteni az egyház.

A látogatásról a KRE püspöke elmondta:  

A látogatás során az egyház képviselői lelki támaszt is nyújtottak, beszélgettek mind a kórház dolgozóival, mind pedig az ott fekvő, harcokat túlélő, sérült katonákkal a háború valóságáról, fájdalmaikról és reményeikről.

A püspök szavai mély nyomot hagytak mind a katonákban, mind az egészségügyi dolgozókban. "Ezek a fiatalemberek áldozatokat hoztak és most nekünk is feladatunk, hogy melléjük álljunk, hogy érezzék: nincsenek egyedül. Együtt imádkozunk a békéért és az életükért" – mondta Zán Fábián Sándor.

A püspök hangsúlyozta, hogy ezek az emberek egy életen át mások segítségére, empátiájára és áldozatkészségére szorulnak és bizonyos értelemben kiszolgáltatottá válnak. „Erre is fel kell készíteni a társadalmunkat, segíteni kell a sérült katonáknak, hogy a lehetőségekhez mérten talpra álljanak és ez lelkileg is hatalmas feladat” – fogalmazott. Hozzátette, hogy a látogatás során olyan kórteremben jártak, ahol kárpátaljai magyar katonák is feküdtek és megdöbbentő volt látni nemcsak fizikai állapotukat, hanem lelki hozzáállásukat is. Igazi „harcosokká” váltak, akik a felépülésük után is azt mondják: visszatérnének a frontra.

A kórház helyzete tükrözi a háború súlyos következményeit. Az ellátás folyamatos, de az intézmény számára nagy kihívást jelent a sérültek magas száma. A látogatás során a kárpátaljai  és a külföldi  delegáció résztvevői arról is érdeklődtek, hogyan tudná az egyház a legjobban támogatni az intézményt, milyen eszközökre és forrásokra van leginkább szükség.

A kórházi dolgozókkal folytatott beszélgetések során az is kiderült, hogy a kórházban fekvő katonáknak elsősorban közlekedési eszközökre lenne szükségük, amelyek megkönnyítenék a mozgásukat és a mindennapi életükhöz való alkalmazkodást. „Fontos, hogy ne csak a fizikai felépülésüket segítsük, hanem a mindennapokban való boldogulásukat is támogassuk” – emelte ki a püspök.

Zán Fábián Sándor püspök elmondta, hogy a sérült katonák számos olyan akadállyal szembesülnek, amelyek megnehezítik a mindennapjaikat. Példaként említette, hogy a kerekesszékek szélesebbek, mint a mellékhelyiségek ajtajának megszabott mérete, így sok esetben nem tudnak bejutni a mosdóba.

A kórház udvarán is találkoztak olyan katonákkal, akik számára az egyenetlen, rossz állapotú út jelent komoly nehézséget. „Egy új aszfaltburkolatra nagy szükség lenne ahhoz, hogy az egyébként is nehezen járni tanuló, protézissel elinduló emberek biztonságosan közlekedhessenek, ne botladozzanak” – hangsúlyozta a püspök. Hozzátette, hogy bár ezek a katonák később rehabilitációs központokba kerülnek, fontos lenne, hogy már itt, a kórházi környezetben is megfelelő feltételek álljanak rendelkezésükre.

Ugyanakkor örömmel tapasztalta, hogy a kórház udvarán tavasz közeledtével új padokat helyeznek ki, ahol a betegek megpihenhetnek. Kiemelte azt is, hogy a kórházban működik a lift, így a magasabb emeleteken fekvő katonák is könnyebben le tudnak jutni az udvarra. „Fontos látni, hogy mindazok, akik itt ellátásban részesülnek, empatikus és gondoskodó egészségügyi személyzettel találkoznak, akik mindent megtesznek a betegekért” – fogalmazott a püspök.

Martina Wasserloos-Strunk, a Református Egyházak Világközösségének európai vezetőtestületének elnöke elmondta, hogy látogatásuk célja elsősorban az volt, hogy meglátogassák református testvéreiket, felmérjék, mire van szükségük és együttérzésüket fejezzék ki.

A katonák meglátogatásáról így vallott: „Ez egy sokkoló élmény számunkra is, és imádkozunk azért, hogy ezek az emberek minél hamarabb visszataláljanak az életbe, megtalálják a normális élethez vezető utat” – fogalmazott.

Martina azt is elmondta, hogy a következő héten négy kárpátaljai nő is részt vesz egy Libanonban, Bejrútban megrendezésre kerülő találkozón. Az eseményen magyarországi, délvidéki, ír és libanoni nők osztják meg egymással tapasztalataikat és beszélgetnek a háborúban betöltött szerepükről, a rájuk nehezedő kihívásokról. Ez egy közös kezdeményezés a Magyarországi Református Egyház és a Református Egyházak Világközössége szervezésében, amely kifejezetten a nők helyzetére és szerepére fókuszál a háborús környezetben” – tette hozzá.

Zán Fábián Sándor püspök úr véleménye szerint a társadalmi felelősségvállalás kulcsfontosságú ebben a helyzetben. Az egyház missziója nem csupán a lelki segítségnyújtásban merül ki, hanem az aktív támogatásban is: adományok, gyógyszerek, valamint a katonák és családjaik számára szervezett segélyprogramok révén. A püspök hangsúlyozta: "A közösség ereje abban rejlik, hogy nem hagyunk magára senkit a szükségben."

Bekfi Mária/pulzusfm

A hírhez még nem érkezett
hozzászólás.
Hozzászólok.