Beszámoló a Kárpátalján keletkezett jég okozta károkról

2016. Jun 24., szerző: Adminisztrátor

Kárpátalját is elérte az Európán átvonuló viharzóna. Kedd hajnalban a megye nyolc járásában heves esőzéssel, széllel és néhol tojás vagy ökölnyi nagyságú jéggel kísérve érkezett meg a zivatar.

A leginkább sújtott Nagyszőlősi járásban többen meg is sérültek a váratlan időjárás következtében, mely miatt, csak ebben a körzetben, 27 településen több mint 5000 lakóház és középület tetőszerkezetében keletkezett kár, emellett súlyos jégkárért több száz hektárnyi gyümölcsöst és gabonatáblát – adta hírül a Karpatnews hírportál.

A Kárpátaljai Református Egyház Diakóniai Központja, a Pulzus Rádió kíséretében a legnagyobb kárt szenvedett Nagyszőlősi járás több településére kilátogatott a vihart követően.

Peleskey Béla tekeházi lelkipásztor számolt be arról, hogy június 21-én, kedd hajnalban, a tekeháziak és királyháziak a viharra ébredtek. Végigsöpört a falun, melynek 95 %-át elverte, csak azok az épületek maradtak épségben, melyeket az elmúlt néhány évben újítottak fel minőségi alapanyagokból. A parókia udvarán mesélt arról, hogy annak épülete, melyet az első nagy árvíz után építettek újjá, most úgy néz ki, mint egy megviselt, romos hajlék, alig maradtak ép tetőcserepei. A nyugati oldalát érintette főként a vihar.

Kisebb jégeső minden évben van, de ilyen mértékű vihar, jég és pusztítást még a falu idős lakói sem láttak. Az udvarokon álló autók is összetörtek, de ez, ahogy szokták mondani, csak vas. Ezt lehet pótolni és meglenni nélküle, viszont a fedél a nagyobb nyomorúság. Délutánra már az ideiglenes tetőfedésre használt anyagok is elfogytak a település üzleteiben, így Nagyszőlősre indultak ezek beszerzése céljából, azonban a várost is hasonló csapás érte, így ott sem jártak sikerrel. A parókia ideiglenes befedése még várat magára, hiszen előbb mindenki a maga portáját szeretné menteni, de ha minden jól megy holnap már erre is sor kerül.

„Hajnali fél hat körül csattanásra ébredtem – mesélte Kócsi Árpád, az egyik károsult– az ablak tört ki. A hatalmas jégdarabok betörték, majd csapott be a vihar, a törött üvegen keresztül, esett be az eső és a jég. Nyolcvankilenc éves vagyok, de ilyet még csak a tévében láttam. ”

„Azokat a cserepek, amik még jók, áttettük hátra, a ház elejét most befedjük fóliával, legalább addig ne essen be az eső.  Ahol lakunk, azokat a részeket próbáljuk befújni, hogy legalább tudjunk benne lakni. A kertben sem jobb a helyzet. Mindent elvert a vihar. Erről a termésről le kell mondanunk. Nekem ez már a harmadik ilyen helyzet. Először leégett a házunk, majd elvitte az árvíz, most meg ez. A fiam külföldön van, mert kamionozik, most a kisebbik unokám van itt, próbál segíteni „– mondta csalódott hangon a nyolcvan éves Kócsi Ernő.

„Reggel épp munkába készülődtem, amikor láttam, hogy csúnya idő készül. Azon gondolkodtam, hogy jutok majd el munkába, amikor egy hatalmas csattanással leszakadt az ég. Tojás nagyságú jég hullott. A tetőt, mivel siferrel van fedve, nem tudta teljesen levinni, de nagy lyukak keletkeztek rajta. A teraszon minden üveget betört a jég és az autó több helyen behorpadt, az első és hátsó üvege is kitört” – mesélte az egyik hölgy, amíg a férje néhány rokonnal a romokat takarította az udvaron.

„Biztonság van a szívemben, nem tudom miért. Örülök annak, hogy életben vagyunk és van ennivaló. A ház ugyan beázott és nincs tető, pénzem nincs, de az Úr ad. A munkahelyemen van cserép, már a fuvar is megvan, hogy elhozzák, de még kell a főnök beleegyezése. Lehet a fizetésembe kerül, de semmi nincs ingyen. Vannak állataink is, az ólat egy hónapja fedtük át, most azt is újra kell kezdeni. Nemrég kaptam egy Igét, arról szólt, hogy vetni fogsz, de nem aratsz. Vetni akartam, de végül nem tettem meg” – osztotta meg velünk gondolatait Fudala László.

Királyházán a következő látvány fogadott minket: nagyjából minden második ház teteje hiányzik, törmelékek az utcán és az udvarokban. A szomszédok és rokonok, falubeliek próbálnak meg egymásnak segíteni. De vannak sajnos olyanok is, akik egyedül élnek, nekik is szükségük van a segítségre. Ott jártunkkor a helyszínen semmilyen, az állam által kirendelt kárfelmérés, romeltakarítás vagy segítségnyújtás nem valósult meg. A helybeliek elmondása szerint körülkérdeztek már, hogy nagyjából ki milyen kárt szenvedett, de a károsultak nem bíznak abban, hogy ezt segítségnyújtás is kíséri majd.

Oroszi József Nevetlenfalu polgármestere beszámolt arról, hogy a vihar jelentős része Batár területét érte. – „Itt libatojás nagyságú jég esett.  A házak kb. 80%-án le kell cserélni a fedőanyagot. A palával fedett otthonokat teljes mértékben át kell fedni. Az ország azt mondja, hogy ez a biztosító felelősége, viszont a házak csak nagyon csekély része van bebiztosítva. A kárfelmérést a községen belül végzik a községi hivatalok. Csak az építőanyag, átlagosan nézve, 10-12 ezer hrivnyába kerül egy épület esetében. Batár esetében ezt kb. 250 portával kellene felszorozni, viszont erre az önkormányzatnak kerete nincs, ahogy az emberek nagy részének sem.”
Nagy Gabriella
A Kárpátaljai Református Egyház vezetői körlevélben fordulnak gyülekezeteikhez, melyben arra kérik tagjaikat, lehetőségükhöz mérten támogassák bajba került testvéreiket a kár felszámolásában.  
A KÖRLEVÉL itt érhető el. 

A hírhez még nem érkezett
hozzászólás.
Hozzászólok.