PROGRAMAJÁNLÓ

2011. Mar 31., szerző: Adminisztrátor

A KRE Levéltára és Múzeuma Rákóczi-estéi Kárpátalja református gyülekezeteiben

I. Állomás: Mezőkaszony
2011. április 1.
Elhatároztuk, hogy Rákóczi-estéket viszünk falvainkba. Zenével, verssel, mesével, kézzel fogható történelemmel akarjuk megszólítani a hallgatóságot. Istenünkhöz,hitünkhöz való ragaszkodást, nemzeti büszkeséget, örökségeink megbecsülését és az összetartozás érzését akarjuk erősíteni előadókban,hallgatókban egyaránt.
A megkeresett előadók idejüket, energiájukat nem sajnálva, önzetlenül vállalták a szolgálatot. Így az első alkalomra már 2011. április 1-jén sor kerülhet. A Mezőkaszonyi Református Egyház helyet, hallgatóságot, vendéglátást és előadókat is biztosít az első Rákóczi-estéhez.
A zenével, dallal, verssel, mondákkal, történelmi előadásokkal, kuruc viselet- és fegyverbemutatóval színesített alkalom előadói lesznek: Radvánszky Ferenc (kaszonyi ref. lelkész), Dr. Vári-Fábián László (főiskolai tanár, költő, néprajzkutató), Petneházy Gyula (helytörténész), Dr. Kész Margit (főiskolai tanár, néprajzkutató), Kész Barnabás (a salánki Rákóczi-szövetség elnöke, néprajzkutató), Orosz Erzsébet (helytörténész), Dr. Csatáry György (történész, a II. RFKMF történelem-tanszékének vezetője). Császár István (történész, főiskolai tanár) kuruc dalokat énekel gitár kísérettel. A magyar református énekeskönyvből is előkeressük a kuruc dallamokat, és együtt énekeljük őket.
Bízunk benne, hogy áldott alkalom lesz ez az együttlétre, emlékezésre, szellemi és lelki erősödésre.

2011. február 11-én Salánkon II. Rákóczi Ferenc utolsó, salánki országgyűlésének 300. évfordulója alkalmából nagyszabású ünnepségsorozat volt megtartva. A rengeteg érdeklődőt vonzó színvonalas rendezvény szinte minden salánkit megérintett. Szinte tapintható volt az emberekben felébredő nemzeti öntudat és büszkeség. Az ünnepi hangulatban egyszerűen örömmel töltött el mindannyiunkat, hogy magyarok vagyunk. Manapság ez nem kis dolog.
A rendezvény bebizonyította, hogy kárpátaljai magyar közösségeink legnagyobb megtartó ereje lehet az adott településsel kapcsolatba hozható történelmi eseményekre, híres személyekre való megemlékezés. Az olyan ünnepek, amelyeket egy falu (legalább részben) a sajátjának tekinthet, szinte mindenkiben képes felkelteni az összetartozás és a nemzethez-tartozás érzését. Ha zenével, dallal, verssel, vidámsággal ünnepel együtt a közösség, akkor erősödik. Egy erős közösségnek pedig a tagjai is erősek.
Mindezeknek a megfontolása vezette a KRE Levéltára és Múzeuma munkatársait arra, hogy 2011-ben, az utolsó Rákóczi-emlékévben próbáljunk meg tenni valamit kárpátaljai magyar közösségeink építése érdekében.

A hírhez még nem érkezett
hozzászólás.
Hozzászólok.