Mégsem lesz kötelező a tizenkét éves oktatás

2010. Jul 27., szerző: Adminisztrátor

Visszavont reformintézkedések
Ukrajnában tíz évvel ezelőtt vezették be a 12 éves iskolarendszert, ami az európai normákhoz, a bolognai rendszerhez igazodott (volna). Ennek megfelelően új tantervek – tizenkét évre felbontott tanagyag – és új tankönyvek jelentek meg, vagy kezdték meg azok előkészítését. Az ukrán parlament azonban most módosította az oktatási törvényt, amely szerint visszatérnek a régi, 11 osztályos szisztémához.

A szakemberek szerint azonban ez a visszalépés zavart okoz az oktatásban. És sokakat hátrányosan is érinthet. Nem csupán azokat, akik külföldön szeretnék folytatni tanulmányaikat, de azokat is, akik a 18. életévük betöltése előtt befejezik a középiskolát, s nincs szándékukban tovább tanulni, viszont – merthogy még nem nagykorúak – bizonyos munkakört nem tölthetnek be.

A tizenkét éves oktatás európai norma, vallja Orosz Ildikó, a Kárpátaljai Magyar Pedagógusszövetség (KMPSZ) elnöke. Ezt hangsúlyozta az Ukrán Oktatási Minisztérium által a közelmúltban szervezett találkozón résztvevő szakemberek egy része is, mondja. Mégsem valósul meg. Ezúttal is érezhető a Nyugat- és Kelet-Ukrajna közötti törésvonal. Míg Nyugat-Ukrajna az európai normákhoz igazodna, addig Kelet-Ukrajna az orosz oktatási rendszert részesítené előnyben. Emellett gazdasági szempontok is közrejátszanak. A tizenkét éves oktatási rendszer megvalósításához 17 ezer új pedagógusállásra lenne szükség. Ezt a költségvetés nem vállalta fel. Helyette az óvodai előkészítőt propagálja. Az óvodák fenntartását viszont a helyi önkormányzatokra ruházza az állam.

Üdvözlendő az a döntés, hogy legyen egyéves iskola-előkészítő az óvodákban, ahol az iskolaérettséget is megállapítanák. De igen sok településen óvoda sem működik. Hogyan szervezik ott meg az előkészítőt? – teszi fel a kérdést Orosz Ildikó, aki úgy véli, az egész oktatási rendszert módosítani kell. Ugyanis az óvodai előkészítő nem számít be az európai norma szerinti tizenkét éves oktatási rendszerbe, így az érettségizők többsége 17 évesen kikerül a nagybetűs életbe. S mi lesz velük? Ha nem jutnak be felsőfokú oktatási intézménybe? Nyugaton – Magyarországon is – 12 éves oktatást lezáró bizonyítvánnyal felvételizhetnek, és sok helyen a 18. életév betöltése is mérvadó. Elfogadják-e a 11 éve utáni érettségi külföldön? Kiskorúként – legalább egy évig – lehetséges, hogy a munkanélküliek számát gyarapíthatják majd…
S az is kérdés: ilyen körülmények között miből készülnek majd érettségire azok, akik beléptek a tíz évvel ezelőtti rendszerbe, akik program szerint áttértek a tizenkét éves oktatásra, s akik idén, jövőre lesznek (lennének) tizenkettedikesek? Átlépnek, kihagynak egy évet?

Úgy tűnik, a pénz és a politika ezúttal is a tudás fölé kerekedik…

Marton Erzsébet
Forrás:
Kárpátinfo hetilap

A hírhez még nem érkezett
hozzászólás.
Hozzászólok.