Hatvanöt éves az Ungvári Rádió,

2010. May 13., szerző: Adminisztrátor

amely az ötvenes évektől kezdve magyar nyelvű műsorokat is sugároztt - olvasható a Kárpátalja című hetilap internetes oldalán.

Az összeállításból kiderül, hogy a szovjet csapatok által megszállt Kárpátalján már 1945-ben megkezdte működését az új, szovjet hatalmat propagáló Ungvári Rádió. Mivel akkor még Kárpátalja lakosságának a jelenleginél jóval nagyobb része volt magyar, az ötvenes évek elején már magyar nyelvű rádióadások segítségével is igyekeztek a Szovjet Kommunista Párt propagandáját eljuttatni az orosz nyelvet nem beszélő lakossághoz.

Végül a magyar szerkesztőség egyre több műsort kezdett sugározni, és a kárpátaljai magyarok is egyre gyakrabban hallhatták a nekik készült magyar adást.

A hőskorról nyilatkozva a lapnak Lusztig Károly, aki 1958-tól 1965-ig dolgozott főszerkesztőként a rádióban, elmondta, hogy az ötvenes években még annyira korlátozottak voltak a műszaki lehetőségek, hogy ha helyszíni hangfelvételt akartak készíteni, ahhoz kellett egy teherautó, amelybe beraktak egy áramfejlesztőt és egy hatalmas stúdiómagnót. A riportalanyoknak előre megírták a szövegét. Az első hordozható, 12 kilogrammos magnókat a hatvanas évek elején kapták az egykori Német Demokratikus Köztársaságból.

Az ungvári magyar rádiózás kezdeteinek másik tanúja, Kótyuk István 1962-ben került az Ungvári Rádióhoz, és hat éven át dolgozott ott. A későbbi egyetemi oktató elmondta a lapnak, hogy riportokat csak ritkán készítettek, mert a magyar szerkesztőségnek nem volt autója, és csak a saját költségükön utazhattak el egyik-másik magyar faluba.

A hatvanas években a hétköznapi egyórás magyar adás három részből állt. Az első 20-28 perc hivatalos, Moszkvából kapott anyag volt, politikai, gazdasági és a párttal kapcsolatos hírek, majd húsz perc zenét sugároztak, végül a helyi hírek következtek - az ungvári ukrán szerkesztőség híreit fordították magyarra. Szombatonként irodalmi műsort sugároztak.

Külön tematikus műsorokat kellett összeállítani a magyar szerkesztőségnek például Lenin születésnapjára, a nemzetközi nőnapra, a szovjet sajtó napjára, a rádió és televízió napjára, vasutasnapra, építők, pedagógusok napjára, anyák napjára.

Kótyuk István 1963-ban indította el a vasárnapi kívánságműsort, amelynek óriási sikere lett a kárpátaljai magyar hallgatók körében. Elmondása szerint addig kevesen hallgatták a magyar nyelvű adást, mivel köztudott volt, 1956-ban az Ungvári Rádióban vették fel Kádár János beszédét és kormányának proklamációját.

http://karpatinfo.net/belfold/2010/05/13/hatvanot-eves-az-ungvari-radio

A hírhez még nem érkezett
hozzászólás.
Hozzászólok.