Indul a Kárpátalja Expressz

2010. Mar 19., szerző: Adminisztrátor

A monarchia magyar vasútvonalán

Budapest - Miskolc - Szerencs - Záhony - Csap - Beregszász - Nagyszőlős - Királyháza - Nevetlenfalu - Halmi - Szatmárnémeti - Nagykároly - Érmi­hályfalva - Nyírábrány - Debrecen - Budapest.…

Az egykoron egy országhoz (Nagy Magyarország) tartozó településeket soroltuk fel. Melyeket erőszakosan elszakítottak egymástól. A trianoni békeszerződésnek mondott egyezmény értelmében a fent említett körvasút mentén rajzolták meg az új határokat is. Amelyek mindezidáig elválasztottak bennünket: magyarokat a magyaroktól. Most összefogásunkat demonstrálhatjuk, ha felszállunk a Kárpátalja Expresszre, mely 2010. március 19-én indul Budapestről, és az egykori monarchia vasútvonal, ma már három ország (Magyarország, Ukrajna, Románia) határa mentén, az előbb felsorolt településeket érinti. Az utazás céljáról, menetéről és szervezéséről, valamint a gazdasági együttműködés fontosságáról tartottak sajtótájékoztatót az elmúlt pénteken a Magyar Köztársaság Ungvári Főkonzulátusán, ahol a vendégeket Viczián Tamás konzul üdvözölte. Molnár Béla, a KDNP országgyűlési képviselője, a gazdasági bizottság tagja elmondta, hogy az utazás elsődleges célja, felhívni az érdeklődők figyelmét a határ menti régióra, azokra az értékekre, melyek itt találhatóak. A látnivalók mellett a közös gazdasági, kulturális, turisztikai együttműködési lehetőségekre is szeretnék felhívni a figyelmet, melyek következtében mindhárom ország határ menti régiójának gazdasága fellendülhet, hangsúlyozta Molnár Béla. Aki arról is tájékoztatott, hogy több magyarországi gazdasági, turisztikai szakember, polgármester érdeklődését felkeltette Kárpátaljai Expressz nosztalgiavonatozás. Azt is elmondta, hogy ez a mostani utazás precedens értékű, ami feltételezi, hogy lesz folytatás. Hogy milyen formában, az még nem tisztázott. Mindenesetre olyan törvényekre van szükség, amelyek elősegítik a szorosabb együttműködést a régióban. Újságírói kérdésre válaszolva a képviselő úr arról is beszélt, hogy az InterCity Kárpátaljáig, sőt akár Lembergig való közlekedésének műszaki akadálya lényegében nincs, az elsősorban politikai döntések függvénye.

– Szálljunk fel együtt a vonatra! – invitáltak a szervezők. A kétnapos utazás részvételi díja – Budapesttől Kárpátalján és a romániai Szatmáron át vissza Budapestig 21 900 forint. Március 19-én az utasok Beregszászon töltik a délutánt. Itt városnézésre invitálják őket a helyi szervezők, majd megkoszorúzzák Petőfi Sándor szobrát, este pedig az Illyés Gyula Magyar Nemzeti Színház előadásán vesznek részt. Itteni éjszakázást követően másnap újra elindul a vonat, immáron a keskeny nyomtávú vasútvonalon. Nagyszőlősön pihenőt tartanak. A Perényi-szobor előtt tett tisztelgést követően autóbusszal kirándulnak a Tisza-partra, majd Nevetlenfalunál átlépik az ukrán-román határt, és Szatmárnémeti, Nagykároly Érmihály­falva, Debrecen érintésével érkeznek meg Budapestre. A Csap és Nevetlenfalu közötti – de akár az egész – útvonalra jelentkezhetnek a kárpátaljai érdeklődők is. Regisztráció a www.info13.hu/karpatlaja, bővebb információt a www.vasutinfo.hu honlapon találhatnak.

Molnár Béla képviselő úr és G. Szűcs László szakértő ezt követően Bacskai József, a Magyar Köztársaság Beregszászi Konzulátusának főkonzulja kíséretében felkereste azokat a helyszíneket, ahová a vonat utasai érkeznek. Találkoztak Nagy Bélával, a KRE Diakóniai Központjának vezetőjével és Biró Tiborral, a Helikon Hotel igazgatójával, akik a szállást, illetve az étkezést biztosítják Beregszászon és Makkosjá­nosiban.

Molnár Béla ezúttal megbeszélést folytatott Eg­ressy Miklós görög katolikus parochussal is arról a nyárra tervezett akcióról, miszerint egy kazincbarcikai római katolikus iskola diákcsoportja tanári vezetéssel nyáron felújítási munkákat folytatna a Karácsfalvi Görög Katolikus Líceum épületén. Ebben segítséget nyújt a Kárpátaljai Református Egyház Diakóniai Központja is. (Ez az igazi ökumené!)

A vendégek ezúttal sem érkeztek üres kézzel: Sárosorosziban könyv- és játékcsomagokat adtak át a helyi iskolának. Molnár Béla egyúttal hangsúlyozta: mindent megtesz annak érdekében, hogy valamennyi kárpátaljai magyar iskolának legyen magyarországi testvériskolája, amivel elősegíthetik az egymástól elszakított nemzetrészek közös gyökereinek, kultúrájának jobb megismerését.

Kovács Erzsébet

Forrás: Kárpátinfo hetilap

A hírhez még nem érkezett
hozzászólás.
Hozzászólok.