Karanténkörkép lapzártakor

2009. Nov 26., szerző: Adminisztrátor

 Kárpátalja néhány járásában akár egy héttel is meghosszabbíthatják az óvodákban és az iskolákban az influenza miatt több mint három héttel ezelőtt elrendelt járványszünetet, a megbetegedések száma azonban érzékelhetően csökken a megyében.

Egyes régiókban, így például Beregszászban és a Beregszászi járásban már november 23-24-én megkezdődött a tanítás az iskolákban, akárcsak a Kárpátaljával szomszédos Lemberg (Lviv) és Ivano-Frankivszk megyékben. Munkácson, a Munkácsi, Huszti és Nagyszőlősi járásokban lapzártánkkal egy időben, november 25-én döntenek a folytatásról, ám a legtöbb helyen várhatóan már november 26-27-én újra iskolába, illetve óvodába mehetnek a gyerekek. Ugyanakkor Ungváron, valamint az Ungvári járásban előreláthatóan csupán november 30-án, azaz jövő hétfőn folytatódik majd a tanítás. Benedek Imrének, az Aknaszlatinai Bolyai János Középiskola igazgatójának tájékoztatása szerint ők is csak jövő hétfőn kezdik meg a tanítást. Mint megtudtuk, az illetékes hatóságok azért döntöttek az egyes régiókban az egészségügyi óvintézkedések határidejének a meghosszabbításáról, hogy megelőzzék a járvány esetleges újbóli fellángolását.

A legtöbb iskolában ezekben a napokban döntenek arról, miként fogják bepótolni az elmulasztott tanórákat. A megyei oktatási főosztályon érdeklődésünkre elmondták, hogy az oktatási minisztérium vonatkozó rendelkezései értelmében az iskolák önállóan dönthetnek arról, mikorra iktatnak be pótlólagos foglalkozásokat a munkaszüneti napok rovására, esetleg miként vonják össze az egyes témákat. Mindazonáltal, mint azt Hanna Szopkova, a főosztály helyettes vezetője lapunknak elmondta, a tanintézményeknek azt is figyelembe kell venniük, hogy a gyerekeknek kikapcsolódásra, vakációra is szükségük van. Az iskolaigazgatókkal beszélve jelenleg úgy tűnik, hogy a legtöbb iskolában a szombati tanítási napok bevezetésével igyekeznek majd pótolni a kényszerszünet miatt elmulasztott foglalkozásokat, s a magyar iskolák diákjai aligha számíthatnak hosszú karácsonyi, illetve téli szünetre.

A megyében az elmúlt négy hét alatt több mint 50 ezren betegedtek meg. Pénteken tízre emelkedett a járvány kárpátaljai halálos áldozatainak száma, ugyanakkor örvendetes, hogy a hét végén már nem történt újabb haláleset, s érzékelhetően csökken az új megbetegedések száma. Három járásban, közte a Beregszásziban már feloldották a karantént, a fennmaradó 10 járásban a tervek szerint november 27-én szüntetik meg az egészségügyi zárlatot. Mivel az influenzás betegek száma a régióban még mindig 2,3-szerese a járványszintnek, ezért továbbra is érvényben marad a szigorított járványügyi rendszer - közölte keddi ungvári sajtótájékoztatóján Vira Csizs, a Kárpátaljai Megyei Köztisztasági és Járványügyi Állomás főorvosa. A szakember szerint a megye bölcsődéiben és óvodáiban ezután is szigorúan ellenőrzik a járvány elleni intézkedések betartását, a reggeli nyitáskor megvizsgálják minden egyes gyerek egészségi állapotát. Fenntartják a megerősített járványügyi rendet a karantén feloldását követően a tanintézetekben, vállalatoknál, hivatalokban és minden olyan helyen, ahol sok ember megfordul - tette hozzá.

Ukrajnában a hét végi állapotok szerint több mint 1 millió 650 ezren lettek betegek azóta, hogy október 29-én meghirdették járványhelyzetet. A fertőzés áldozatainak száma 388-ra emelkedett.

A járvánnyal párhuzamosan immár egy gyógyszerügy is borzolja a kedélyeket Ukrajnában. Az egészségügyi minisztérium farmakológiai központja azonnali hatállyal betiltotta a nimesulide hatóanyagú láz- és gyulladáscsökkentő készítmények forgalmazását az országban, miután bebizonyosodott, hogy más - elsősorban paracetamol tartalmú - gyógyszerekkel történő együttes alkalmazása esetében a hatóanyag súlyos májkárosodást okoz. Mindez azért is fontos, mert a járvány kitörése óta keletkezett gyógyszerhiány miatt a pánikba esett betegek rengeteg gyógyszert szednek, jobbára feleslegesen. A szaktárca utasította a gyógyszeripari készítmények minőségellenőrzését végző állami felügyeletet, hogy vonja vissza a patikákból a szóban forgó gyógyszereket, ám azok mostanra szinte teljesen eltűntek a forgalomból, miután a lakosság mindent felvásárolt, amiről úgy érezte, hogy segítségére lehet a járvány leküzdésében.

Sajtóforrások szerint Franciaország, Spanyolország, Törökország és Írország már évekkel ezelőtt betiltotta e készítmények forgalmazását, Magyarországon ugyanakkor még kapható Mesulid néven ilyen hatóanyagú gyógyszer.

hk

A hírhez még nem érkezett
hozzászólás.
Hozzászólok.