Kis települések nagy összefogása

2009. Aug 23., szerző: Adminisztrátor

Az új kenyér ünnepe Rafajnaújfaluban tizennyolcadszor
Úgy tűnik, a járási központoktól távol eső települések lakosságának, intézményvezetőinek összefogása erősebb, mint általában. És a hagyományőrzésre is nagyobb gondot fordítanak.
Ezekben az „ahol a madár se jár” falvakban az emberek megpróbálnak önellátóként, az ősöktől örökül hagyott földön és földből megélni, ellátni családjukat. Igyekeznek megőrizni közösségüket úgy is, hogy ápolják hagyományaikat, vigyáznak magyarságintézményeikre, erősítik hitéletüket, segítik egymást.
Nos, ilyen településnek tűnik Rafajnaújfalu is. Az elmúlt vasárnap megrendezett falunapjukon Demeter Renáta és Hegedűs Edina vezetésével olyan színes és színvonalas programmal mutatkoztak be, amit bármelyik város, nagyközség megirigyelhetett volna! Akárcsak a szomszédos Zápszony produkcióit! És a művelődési élet színvonalának emelésében nagy szerepet vállaló járási művelődési dolgozók tánccsoportja is bemutatkozott, akik ezúttal bebizonyították: rátermett, tettre kész emberek ők, akik a színpadon is derekasan megállják helyüket. Lesz Rafajnán utánpótlás! Ezt bizonyították az óvodások, akik előadásukkal meghódították a közönséget. És helytálltak a szervezők is: a polgármesteri hivatal, a helyi képviselők és vállalkozók, az iskola vezetése, a vendéglátósok, a falunap gördülékeny lebonyolítását felvállaló műszaki szakemberek, a sportolók… Igen-igen sokan jeleskedtek ezen a napon. Nem lehet hát véletlen, hogy a Pécs-Baranya megyei Vázsnok éppen Rafajnaújfalut választotta testvértelepülésének (az együttműködési szerződést idén január 23-án írták alá). Kisebb küldöttéggel ez alkalomra is eljöttek, és Fazekas Tibor polgármester meleg szavakkal köszöntötte a rafajnaújfaluiakat a falunap megnyitóján is, hangot adva abbéli reményének, hogy gyümölcsöző lesz ez a kapcsolat. Fejes Sándor polgármester megnyitó beszédét követően köszöntötte az egybegyűlteket Csizmár Béla, a járási tanács elnöke, aki örömmel nyugtázta, hogy sok itt a gyerek. Ők jelentik a jövőt, de tőlünk is függ, milyen lesz az, hangsúlyozta. Megőrizzük értékeinket, anyanyelvünket, kultúránkat, vagy téves meggyőződésből hagyjuk elveszni azt. Azt az értékválságot kell elsősorban legyőzni, ami a ma emberét jobban sújtja a gazdasági válságnál is, és a szellem művelésére kell törekedni, hogy megmaradjunk, érvényesülhessünk magyarként szülőföldünkön.
Mint Fejes Sándor polgármester beszédében kiemelte, ezt a megmaradást próbálja szolgálni az immáron tizennyolcadik alkalommal megrendezett falunap, amelyet az új kenyér és a függetlenség napja alkalmából szerveznek. Szanyi György református lelkész köszöntőjében arra hívta fel a figyelmet, hogy a kenyér: kérés – ajándék – áldás. „Mindennapi kenyerüket add meg nekünk ma is” – foglaljuk kérésünket naponta imáinkba. És azt ajándékba, áldásként kapjuk Istentől, mi csupán saját munkánkat, tesszük hozzá. Éppen ezért nem a kenyeret kell ünnepelnünk, hanem a kenyéradó Istent! A kenyér áldását hirdette beszédében Szikszai Kálmán baptista lelkész is. A közösség megtartó erejét hangsúlyozta köszöntőjében Nagy György, az UMDSZ koordinátora, és Antal József, Rafajnaújfalu járási képviselője is.
A sportpályán megrendezett falunapon a vendéglátósok mindent megtettek annak érdekében, hogy az ide látogatók jól érezzék magukat. Erről gondoskodott a Monolit együttes, akik élőzenével mulattatták a résztvevőket, s a dj-k, akik éjfél után biztosították a talpalávalót.
Hogy meddig tartott Rafajnán az ünnepség? Csordahajtásig… És ismét kezdődik a munka, melyben ugyanúgy helyt kell állni, mint a mulatozásban. „Aki este legény…” kezdődik a népi bölcsesség. Nos, Rajnaújfalu népe azt bizonyítja: ezt követően is „legény a talpán”!
Kovács Erzsébet
Forrás: Kárpátinfo hetilap

A hírhez még nem érkezett
hozzászólás.
Hozzászólok.