Kárpátalja a misszió szemével

2009. Mar 20., szerző: Adminisztrátor

A Művelődés Háza és Könyvtára “Köztünk élő világjárók” sorozatának február 24-ei vendégei, Pándy-Szekeres Anna és Dr. Pándy-Szekeres Dávid által bemutatott Kárpátalja, nem földrajzilag van tőlünk távol, csak a történelem viharai távolították el az anyaországtól. A missziót teljesítő házaspár éppen azon fáradozik, ez a távolság csökkenjen...

 

 

 

Az előadók a Sárospataki Református Kollégium tanáraiként 1993-ban a Kárpátaljai Református Egyház meghívására érkeztek Kárpátaljára és vettek részt a református iskolák alapításában.


Előadásuk fő gondolata a kárpátaljai történelmi egyházaknak a szovjet érában elszenvedett üldöztetése és a jelenkori újjászerveződése volt.
A református egyháznak négy gimnáziuma van Kárpátalján: Nagyberegen, Nagydobronyban, Tivadarfalvan és Técsőn. A görög katolikus egyház Karacsfalván indított gimnáziumot, a római katolikus egyház gimnáziuma pedig Munkácson működik.

A ma már több, mint ezer végzett diák ezekben az iskolákban, akik az egyetemi vagy főiskolai diploma megszerzése után ott, a szülőföldjükön vállalnak szolgálatot az egyházi és oktatási intézményekben.
Az előadás meghatározott témáján kívül – a hallgatóság érdeklődésének megfelelően – az előadók beszámoltak a kárpátaljai magyarok jelenlegi helyzetéről is, de sok jót nem tudtak mondani...

Egyre nehezebb a gazdasági helyzet, a pénz értéktelenődik, munkahelyek szűnnek meg. Már Magyarországon sem könnyű munkát találni azoknak, akik itt dolgoznának mint vendégmunkások. Ami a kisebbségi oktatást illeti, az ukrán kormány az utóbbi másfél év alatt olyan rendeleteket hozott, amely egyenesen arra tör, hogy megszüntesse a kisebbségi nyelveken való iskoláztatást: tanítást, tanulást. Ma már Ukrajnában csak az számít embernek - az állam szemében - aki csak ukránul beszél, illetve tud.

Nem csak így szorítja az ukrán állam a magyarnyelvű iskolákat, hanem az egyházi iskolákat anyagilag is sújtja, hiszen megvonja tőlük azt az állami támogatást, amelyet eddig biztosított - a református iskolák számára ez a támogatás a teljes költségvetésük kb. 8%-at tette ki. A nagy gond inkább a többi 92%, amelyet eddig nagy részben magyarországi alapítványoktól szereztek be az iskolák, pl: Illyés, Apáczai, Szülőföld alapítványoktól, illetve az Oktatási Minisztériumtól. Az idén már a magyarországi református egyház sem tudja folyósítani azt a támogatást, amelyet az elmúlt években biztosított.

Jelenleg helyzet az, hogy most, március végéig tudnak a kárpátaljai református iskolák bért és rezsit fizetni, utána nincs fedezet semmire. Hogy a többi magyar felekezeti iskola ilyen téren hogyan áll, nem tudom, de gondolom, hogy ők sem állnak túl fényesen.
Az előadók a bemutatott fotókat is rendelkezésünkre bocsátották, a fekete-fehér felvételek a 90-es években készültek, a színes képek pedig a jelen állapotot mutatják.

Köszönjük, hogy az internetező patakiakra is gondolva eljuttatták hozzánk ezt az összefoglalót és a képeket. Isten áldása legyen további munkájukon!

Fotok:

http://www.sarospatak.hu/sorozat/09karpatalja2/index.html

http://www.sarospatak.hu/sorozat/09karpatalja1/index.html

http://www.sarospatak.hu/sorozat/09pandy_karpatalja/index.html

Forrás: www.sarospatak.hu

 

A hírhez még nem érkezett
hozzászólás.
Hozzászólok.