KERESZTYÉN VILÁGIMANAP

2009. Feb 08., szerző: Adminisztrátor


IMA A BILUM-SZÜTYŐ KÖRÜL

2009. MÁRCIUS 6.

1KORINTHUS 12,12

NÉHÁNY SZÓ A VILÁGIMANAPRÓL

A keresztyén asszonyok világot átfogó imamozgalmában sok hagyomány, vallás találkozik össze. Több mint 170 ország asszonyai kapcsolódnak már be a minden év márciusának első péntekjén megrendezésre kerülő mozgalomba. Informáltan imádkozni – imádkozva cselekedni! - ez a cél. A mozgalom 1887-ben indult el útjára az USA-ból. A presbiteriánus/református egyház asszonyai tették közzé a felhívást, hogy imádkozzanak a hazai misszió ügyéért az asszonyok.

1890-ben a baptista nők csatlakoztak a mozgalomhoz, s a külmisszió ügyéért kezdtek imádkozni. 1920-ban lett az Imanap dátuma március első péntekje. Megalakult az Imanap Nemzetközi Bizottsága (International Committee). 1941-ben a felekezetek közötti egyesüléssé szerveződött (Church Women Interdenominational Movement). 1945-ben a megbékélés jegyében egyre több nemzeti bizottság alakult, most már Európában és a többi földrészen is. 1961-ben a 75. évforduló alkalmával már 5 földrészen 37 imádkozó testvéri közösség volt 2000 asszonnyal. Napjainkban 170 országban van szervezett imanapi munka. Az imanap témáját minden évben más ország készíti elő, az ideit pápua új-guineai nőtestvéreinknek köszönhetjük ezt, a jövő évi anyagot már most készítik kameruni asszonytestvéreink.

IMA A BILUM, A HÁLÓSZÜTYŐ KÖRÜL



A bilum nagyon erős, természetes rostokból csomózott hálószatyor. Ma már műanyag fonálból is készítik, de rendeltetése ugyanaz. A kert művelésének mindennapos feladata, a termény hazaszállítása egyáltalán nem férfias dolog, ezt a nők végzik a bilummal.

Gyakran nem is egy van náluk: az elsőbe a napi étel megfőzéséhez való tűzifa kerül, a másodikban a fő táplálék, az édesburgonya vagy yam lapul, a harmadik banánt, cukornádat, mogyorót, vagy más gyümölcsöt rejt. A negyedik a pikinini bilum, a legkisebb gyermek utazóhelye. De így nevezik az anyaméhet is! Mindez szépen, egymás fölé pakolva kerül az asszony hátára-fejére. Gyakran látni szabályszerűen kétrét görnyedve gyalogló, hegyoldalban felfelé araszoló nőket. A bilum, ez a mindennapi használati tárgy, a súlyos tehercipelés jelképének tekinthető, a hétköznapok legmegterhelőbb, legfárasztóbb feladatának megtestesítője.

A bilum súlyától való megszabadulás kimondhatatlan megkönnyebbülést jelent. Ha Jézus a pápuák földjén élte volna földi életét, példázataiban biztos használta volna ezt a képet. Nem lehetne az itteni kultúrába jobban illeszkedő párhuzamot találni ennél Jézus szavainak illusztrálására: „Jöjjetek énhozzám mindnyájan, akik megfáradtatok, és meg vagytok terhelve.” Ezért is lett az idei imanap jelképe a bilum: Pápua Új-Guineában és a világ sok más országában gyakran erőn felüli terhet hordozó nők, anyák, nagyanyák közös imájának, Istenhez fordulásának hívogató szimbólumává. A teher hordozásához pedig a teherhordozást megkönnyítő kereszthez, a feltámadott Megfeszített Úrhoz fordulva kapunk erőn felül erőt.

SOKSZÍNŰ ORSZÁG – GUTPELA APINUN TRU!

JÓNAPOT KÍVÁNOK!


Az imanapi liturgiai füzetben így invitálnak imára a pápua új-guineai nők-asszonyok: „Jó napot kívánok! Gutpela apinun tru! Adorahi namona! Keresztyén asszonytestvéreink, Pápua Új-Guinea asszonyai szívből köszöntenek mindenkit ezen a világimanapi istentiszteleten, akik Isten nagy családjának tagjai! Pápua Új-Guineában több mint nyolcszáz nyelvet beszélnek. Mi most a három hivatalos nyelven köszöntünk titeket. Jöjjetek, menjünk együtt Pápua Új-Guineába! Jöjjetek azzal a bizalommal, amellyel Ruth Naomit követte: Néped az én népem, Istened az én Istenem” (Ruth 1,16).

Pápua Új-Guinea államhoz tartozik az új-guineai sziget keleti fele, majdnem 600 part menti kisebb-nagyobb szigettel, melyek közül Bougainville 2001. óta független tartomány. A 462 840 km2-es síksága akkora, mint Tajvan vagy Svédország. Az új-guineai sziget nyugati fele tartományként az indonéziai Irian Yajahoz tartozik. Pápua Új-Guinea a melanéziai óceáni nagytérség része, amely Új-Guineától egészen a keleti Fidzsi-szigetekig nyúlik. Új-Guinea földrajzilag a mély óceáni medence peremén fekszik, a földköpeny máig deformált és vulkánikusan aktív területén.

Az egész szigetet egy közel 200 km széles, szétdarabolódott hegység szeli át, melyhez meredek völgyek és alig megközelíthető síkságok párosulnak. Pápua Új-Guinea legmagasabb hegye a 4509 m magas Wilhelm-csúcs, amely épphogy a hóhatár alatt van.



A táj sokszínű és változatos. A nagy szintkülönbségek között megkülönböztetünk hegységeket, csúcsos hegykúpokat, széles medencéket, gleccsereket, esőerdőket, vulkánokat, füves részeket, magas hegységi erdőket és alpesi fennsíkokat. A hegyek és a tengerpart között mocsarak vannak, szavannák és a folyók, valamint az esőerdők termékeny iszapos területei.

Pápua Új-Guinea leghosszabb folyója az 1200 km hosszú Sepik. Az északi part előtt kiterjedt korallzátonyokat találunk (pl. az Astrolabe Bay). Port Moresby főváros a sziget déli partján fekszik.

Az időjárásban néhány éve jelentős változás érzékelhető, vagy nagy szárazság van, vagy állandó esőzés. 1997-ben az El-Nino-jelenség, Pápua Új-Guinea nagy részén extrém szárazságot okozott, amely egy egész szezon termését megsemmisítette és így a lakosság nagy részét éhhalálba és félelembe taszította. Az AUSAIS és az UNICEF segélyszervezetek élelmiszerosztásával a legrosszabbat kerülhették el.

Pápua-Új-Guinea területét a 70%-ban beborító esőerdő a harmadik legnagyobb kiterjedésű a világon. A part mentén akác- és eukaliptuszfák az ország déli felén 1000-2000 m magasságban nőnek. Természetesen a pálmafák nagy mennyiségben találhatóak itt, melyeket még a gyarmatosítási időkben ültetvényeken termesztettek. A tík- és a kwila fát a bútoriparban használják fel.

ISTEN SZÉPSÉGE – A TERMÉSZET SZÉPSÉGE

Néhány éve a világszerte egyik legdrágább eaglewood fát is szívesen szaporítják, melyet a parfüm előállításához használnak fel. Az esőerdők mind nagyobb számban tűnnek el, aminek következménye a sokszínű növényvilág pusztulása is. Ma a világon majd 2000 orchideafajtát tartanak számon. Sok fajtájuk van, húsevő virágok, sokféle páfrány, moha és zuzmó, melyek a talajon vagy a fákon élnek. Itt a legtöbb emlős erszényes állat, mivel korábban Pápua Új-Guinea és Ausztrália területileg összetartozott. Az új-guineai sziget leválása az állatvilág területén többféle sajátossághoz vezetett, így vannak pl. fán élő kenguruk is. Ennek a kis emlősállatnak hat különböző fajtája létezik, melyek közül pl. a kuskust említhetjük meg. Az esőerdők kitermelése miatt időközben mindkettőt a kipusztulás veszélyezteti.

Az esőerdő a madárfajok sokaságának is alkalmas életteret kínál. Pápua Új-Guinea címerállata a paradicsommadár, melynek 46 fajtájából a legtöbb csak itt fordul elő. Ezt a félénk, színpompás madarat szintén veszélyezteti a kipusztulás. Ritkán fordulnak elő az 1,7 m magas, repülésképtelen kazuárok, melyek az emu egyik alfajába tartoznak.

Továbbá pl. papagájok és óriáslepkék is előfordulnak itt. A világ legnagyobb nappali lepkéje Pápua Új-Guineában él. Kibontott szárnyai a 28 cm-t is elérhetik.

YUMI PLANTI MANMERI TASOL LONG KRAIST…

SOKFÉLÉK VAGYUNK, DE KRISZTUSBAN EGYEK



Templomba, az um muk-mukba (az ünnep házába), imára Pápua Új-Guineában nem a harangokkal, hanem tengeri kagylókürt megfújásával, síppal, dobbal hívják a gyülekezeti tagokat. Az imafüzet, amit ottani nőtestvéreink készítettek, közel húsz oldalon nyújt konkrét vezetést, énekekkel, imádságokkal, ószövetségi és újszövetségi Igékkel. A köszöntés és az imádságra hívás után újszövetségi olvasmányként a Róma 12,4-13 szerepel, amire hálaadás következik. A bűnbánattartás és bűnbocsánatért könyörgés után jelképes élő láncot alkotnak a jelenlévők, és a „Ne aggodalmaskodjál, nézz Istenedre fel!” kezdetű éneket énekeljük. Ezt ószövetségi olvasmány követi, a 2Mózes 2,1-10-ből Mózes születésének története. Aztán ottani asszonyok történetei következnek háborúról, szenvedésről, gazdasági gondokról. Ezt követi az igehirdetés, majd könyörgő imák, amelynek keretében a mi közösségünk nőtestvérei egyéni imájukat is elmondhatják hangosan. Végül az alkalom záróénekkel, ahol lehet, adakozással és áldással fejeződik be.

KAPCSOLATUNK A PÁPUÁKKAL MOLNÁR MÁRIA RÉVÉN

Magyarországtól több tízezer kilométerre, a Csendes-óceán déli részén található Mánusz szigetén fekete márványtábla örökíti meg aranybetűkkel Molnár Mária nevét. A református missziós nővér hatvanhat évvel ezelőtt, 1943. március 12-én a pápuák földjén egy kegyetlen japán katonai mészárlás áldozata lett.

A törékeny alkatú diakonissza négyéves győri szolgálata után, 1927-ben indult a külmisszióba. Molnár Mária Mánuszon iskolát is alapított, az asszonyokat betegápolásra tanította. Önmagáról keveset beszélt, küldetésnek érezte, és szinte megszállottként végezte munkáját. Molnár Mária szolgálatával, mártíriumával bizonyságot tett arról, hogy élete mindenkor Isten kezében volt. Úgy, ahogy az embernek ebben a világban járni érdemes.

A távoli szigeten vértanúhalált halt Molnár Mária emlékét a győr-szabadhegyi református parókia bejáratánál egy táblába vésett Ige őrzi: „Aki az Isten akaratát cselekszi, megmarad örökké.”


NÉHÁNY GYAKORLATI TANÁCS A VILÁGIMANAP MEGTARTÁSÁHOZ

A korábbi évekhez hasonlóan a Magyarországi Egyházak Ökumenikus Tanácsa és a MEÖT Női Bizottsága készítette elő a világimanap gazdag és színes anyagát. A színes borítású liturgiás füzet mellett a MEÖT szórólapot, hívogató, figyelemfelkeltő plakátot, színes diákat tartalmazó CD-t, zenei CD-t, továbbá képeslapot, naptárt, könyvjelzőt adott ki. A diaképeket magyarázó jegyzetek egészítik ki, hogy tudjuk is, mit látunk. A háttéranyagok között olvashatunk a bilumról, a pápua-földi hagyományokról, a térség földrajzáról, növény-, és állatvilágáról. Képet kapunk az ország sokféle problémájáról, harcaikról, nemzeti és egyéni küzdelmeikről, a női sors mindennapi helytállásával összefüggő áldásokról és terhekről. Külön információs egységben kapunk ötleteket a világimanap megtartására történő készülésről, az istentisztelet színesebbé tételéhez is sok ötletet kapunk. Külön letölthető az imanap liturgiája, de Molnár Máriáról az életrajzi adatokon túl személyes visszaemlékezést is olvashatunk. Mindez hozzáférhető a www.meot.hu hivatalos honlapon, ahonnan le is tölthető. Aki szeretné megrendelni az anyagokat, az bemehet kérésével a MEÖT irodájába vagy írhat, telefonálhat is (1117 Bp., Magyar tudósok körútja 3. – Tel.: 1-371-26-90, e-mail: oikumene@meot.hu).



Szeretettel ajánljuk a nőtestvérek, érdeklődők figyelmébe ezt a szép és tartalmas imaalkalmat, és azt a sokféle előkészítő és segítő anyagot, amit a magyar előkészítő bizottság tagjai szorgosan és gondosan készítettek. Az ismertető prospektust akár a helyi tv-ben vagy rádióban, nyomtatott városi vagy körzeti sajtóban is be lehet mutatni. Vannak, akik március 6-án, pénteken, a nagyvilággal összhangban tartják meg az istentiszteletet, vannak, akik előtte vagy utána. Lehet egyszerre, de lehet több részre bontva is tartani, hiszen meglehetősen sok anyag áll rendelkezésre.

Mindenekelőtt és mindenekfelett: a közös ima ereje, az együtt ünneplés felemelő érzése az, ami megszentelheti ezt az alkalmat. Érdekességként említjük meg, hogy idén – a tavalyi jó tapasztalatok alapján - több női börtönben is megszervezik testvéreink a világimanapot. Mindenkinek ajánljuk, hogy időben készüljenek fel. Ahol énekkar van, ott lehet már gyakorolni az imafüzet énekeit, de használhatnak másokat is. A lényeg, hogy örömmel, szépen énekeljenek és a szövegeket tisztán, érthetően olvassák fel. Lehet CD-n "lágy" pápua zenével is színesíteni a délutánt vagy az estét. A szeretet találékonnyá teszi a fantáziát! Éljünk találékonyságunkkal! Mi is valamennyi Kedves Olvasónknak, a világimanapot előkészítő és abban résztvevő Testvérünknek jó készülést, szervezést, Istentől vezetett, Általa gazdagon megáldott imaalkalmat kívánunk!.

Az alkalomhoz illően álljon most itt egy imádság a liturgikus füzetből:

„Áldunk és magasztalunk ezért az országért, amelyben születtünk, amelyet hazánknak nevezünk, és kötődünk hozzá. Istenünk, Hozzád fohászkodunk: Áldd meg Pápua Új-Guineát, és a többi országot is, hogy a föld, amelyen élünk, bennünket továbbra is tápláljon és éltessen! Istenünk, azért is könyörgünk, hogy mindig békében élhessünk egymással!”

Dr. Békefy-Röhrig Klaudia

A hírhez még nem érkezett
hozzászólás.
Hozzászólok.