Ahol kutyából lesz szalonna... "A drogosokat szeretni kell, másképp nem lehet"

2009. Feb 06., szerző: Adminisztrátor

Victorné Erdős Eszter soha nem hagyja egyedül azokat, akiket a kábítószer rabságából kiszabadított.



"A mi terápiánk lelke a lélek terápiája" - vallja Victorné Erdős Eszter, a Ráckeresztúri Drogterápiás Otthon vezetője. A lelkigondozói és addiktológai-narkológiai szakképesítéssel is rendelkező 49 éves lelkésznő fiatal kora óta gyógyít kábítószerfüggő fiatalokat. A Magyarországi Református Egyház Kallódó Ifjúságot Mentő Missziója (KIMM) 1983-ban alakult, s a 25 éves korában református lelkészi oklevelet szerző Erdős Eszter Budapesten, a Városligeti fasori gyülekezetben kezdett deviáns, főként drogos fiatalok lelki gondozásával foglalkozni. Az egyház az ő szolgálatával hozta létre 1986-ban a ráckeresztúri, majd 1989-ben a zsibriki drogterápiás otthont.

Erdős Eszter szerint a felebaráti szeretet és irgalmasság nélkül a legjobb gyógyszer és módszer is kevés a beteg gyógyulásához. Ezért náluk a terápia zsinórmértéke, iránytűje az irgalmas szamaritánus példázata, amellyel Jézus megvilágosítja az őt kérdező zsidó törvénytudót, hogy nem az a lényeg, ki az én felebarátom, hanem az: kinek válhatok én felebaráttá? Nyilvánvalóan annak, akinek a szenvedése részvétet vált ki belőlem, és nem csupán együtt érzek vele, hanem tettekkel is segítek neki. A hit és a terápia úgy kapcsolódik össze, ahogy Jézus az örök életet kereső, gazdag ifjúnak azt válaszolja: oszd szét vagyonodat a szegények között, aztán gyere, kövess engem. "A ráckeresztúri és a zsibriki rehabilitációs otthonokban mi egy életformát, egy struktúrát szeretnénk megmutatni, vagyis hogy hogyan lehet teljes, boldog életet élni" - magyarázza a jézusi tanítás gyakorlatba ültetését.

A két református szeretetotthont kábítószerfüggő fiatalok gyógyítására, kezelésére és segítésére hozták létre, és működtetik a szeretet gyógyító erejében hívő keresztyén emberek. A vallásos hit és életgyakorlat azonban nem feltétele sem a betegfelvételnek, sem a terápiás programban maradásnak. Nem mindenki jut hitre, vagy válik gyakorló keresztyénné, aki meggyógyul, és nem minden drogos gyógyul meg, aki hitre jut. De a gyógyíthatatlannak látszó szenvedélybetegről sem mondanak le, mert "ami az embereknek lehetetlen, az Istennek lehetséges".

A misszióban családtagként bánnak a betegekkel. A terápia nagyrészt egyéni és csoportos beszélgetésekből, közös étkezésekből, imádkozásokból, éneklésekből, házi- és ház körüli munkákból áll össze. Ebben a kölcsönös szeretetszolgálatban nap mint nap megszületik a csoda: a megtérés és a gyógyulás. Egy volt lakó, ma az otthon munkatársa tréfásan, ám találóan azt mondja: az angol szólással ellentétben, Ráckeresztúron igenis kutyából lesz szalonna.

Az irgalmas szamaritánus mai követői

A Bethesda Gyermekkórház hat éve elhunyt igazgatójáról, Dizseri Tamásról elnevezett református szeretetszolgálati díjat s a Melocco Miklós által tervezett, az irgalmas szamaritánust ábrázoló emlékérmet az idén Victorné Erdős Eszter, a Magyarországi Református Egyház Kallódó Ifjúságot Mentő Missziója, egyben a Ráckeresztúri Drogterápiás Otthon vezetője kapta meg. Bölcskei Gusztáv püspök, a zsinat lelkészi elnöke a díjátadási ünnepségen elmondott laudációjában hangsúlyozta, Victorné Erdős Eszter neve összeforrt szolgálatával, amelynek ars poeticája a szeretet.

Faggyas Sándor
(Forrás: Magyar Hírlap)

A hírhez még nem érkezett
hozzászólás.
Hozzászólok.