Az oktatási minisztérium enyhített a szigorú szabályozáson

Hozzászólás írásához be kell jelentkeznie itt

2013-06-26 - 19:21

Az oktatási minisztérium enyhített a szigorú szabályozáson


Az igazságügyi minisztérium bejegyezte az oktatási tárcának azt a március 26-án kelt 243-as számú rendeletét, amely a 2010. évi felsőoktatási felvételi feltételeiben eszközölt módosításokat tartalmazza.


 


Az egyik legalapvetőbb változás, hogy az egyetemekre és főiskolákra jelentkezőknek lehetővé tették, hogy a felvételihez egyaránt benyújthassák az Ukrán Oktatásminőség-értékelési Központ által 2008-ban, 2009-ben vagy 2010-ben kiadott minőségi bizonyítványokat (szertifikátokat). A felvételizőknek ugyanakkor továbbra is jogában áll évente részt venni a külső független értékelésen, azaz érettségi vizsgát tenni - fűzi hozzá a rendelkezéshez az oktatási minisztérium hivatalos honlapján (mon.gov.ua) megjelent kommentár.


A rendeletben behatárolták azon felsőoktatási intézmények és felkészítési irányok, azaz szakok számát, ahová és amelyekre a felvételiző benyújthatja jelentkezési kérelmét. Ezek szerint egy felvételiző mostantól ugyanazon évben legfeljebb öt ukrajnai felsőoktatási intézménybe jelentkezhet, s legfeljebb három szakra, tehát mindenkinek maximum 15 választási lehetősége lesz.


A jelentkezéskor minden felsőoktatási intézményben be kell mutatni az eredeti érettségi szertifikátokat, melyeknek másolatát elveszi a felvételi bizottság, az eredetik hátlapjára pedig bejegyzés kerül arról, melyik felsőoktatási intézményhez lettek benyújtva, amit a felvételi bizottság pecsétjével hitelesít - jelezte lapunknak a minisztériumi rendelkezésekre hivatkozva dr. Orosz Ildikó, a Kárpátaljai Magyar Pedagógusszövetség (KMPSZ) és a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola elnöke. A szertifikátok eredeti példányait ahhoz az intézményhez kell majd benyújtani, amelyiket felvétele esetén választ a jelentkező, hangsúlyozta a szakember.


Továbbra is érvényben van a felvételi szabályzat azon pontja, mely szerint minden jelentkező egy intézményen belül két szakon vagy két külön intézményben tanulhat egyidejűleg. A jelentkező által másodikként választott intézménybe a szertifikátok hitelesített másolatát kell benyújtani. "Felhívjuk a jelentkezők figyelmét arra, hogy ne szalasszák el saját lehetőségeiket, és ne hagyják ott rögtön az első intézmény felvételi bizottságánál szertifikátjaik eredeti példányait, mert ebben az esetben a többi intézményben nem fogják elfogadni a jelentkezésüket - óvja a felvételizőket Orosz Ildikó. - Csak abban az esetben hagyják az intézménynél az eredeti okmányt, ha meggyőződtek róla, hogy felvételt nyertek."


A minisztérium lehetővé tette a felsőoktatási intézményeknek, hogy azon jelentkezők számára is engedélyezzék a felvételi versenyben való részvételt, akik a profil szerinti szaktárgyakból elérték a 170 pontot, de a másik két, nem profil szerinti tárgyból vagy azok valamelyikéből nincs meg a minimális 124 pontjuk.


További újítás, hogy mostantól lehetővé válik az érettségi bizonyítványért kapott, tizedpontig kerekített átlagpontszám figyelembe vétele (egy 200 pontos skálán) a felvételinél. Ebben az évben tehát minden jelentkező maximum 800 pontot érhet el a felvételi során: maximum 600 pontot szerezhet az emelt szintű érettségin a három tárgyból, és az érettségi bizonyítványa átlaga alapján vihet magával további 200 pontot.


Azoknak a jelentkezőknek, akik még azokban az években érettségiztek, mikor az értékelés 5-ös skála alapján történt, aszerint számolják ki bizonyítványuk átlagát, hogy a hármas osztályzatnak a hatos felel meg, a négyesnek a kilences, az ötösnek a tizenkettes. Miután ily módon bizonyítványuk átlagát kiszámolták a 12-es rendszerben, ugyancsak a fentebb említett táblázat alapján konvertálják azt pontokká.


Azoknak, akik a középiskolában nem kaptak kibocsátó jegyet (tehát akiket nem "attesztáltak") ukrán nyelvből és irodalomból, engedélyezték, hogy abból a nyelvből tegyenek felvételi vizsgát, amelyből érdemjegyet állítottak ki számukra az érettségi bizonyítványukba.


Azon felvételizőknek, akik 2007-ben vagy azt megelőzően végezték el a középiskolát, és nem nappali képzésre jelentkeznek (tehát levelező vagy esi tagozatra), engedélyezték, hogy a felsőoktatási intézményekben előírt felvételi tárgyakból az intézmény által szervezett vizsgákon, az adott intézményben vizsgázzanak, vagy a független vizsgaközpontokban tett érettségi alapján felvételizzenek.


szcs










Bizonyítványának átlagát az alábbi táblázat alapján konvertálják pontokká:









Image





 
   
 
   











A teljes hír megtekintése