Szekeres Imre Kárpátalján

2008. Nov 10., szerző: Adminisztrátor

 A védelmi miniszter meghívására Ukrajnába látogatott Szekeres Imre magyar honvédelmi miniszter. Kárpátaljai programja során – melyen részt vett Bársony András, Magyarország ukrajnai nagykövete, dr. Holló József altábornagy, a Honvédelmi Minisztérium Hadtörténeti Intézet és Múzeum főigazgatója, Sziklavári Vilmos, az ungvári és Bacskai József, a beregszászi főkonzulátus főkonzulja – találkozott a megye vezetőivel.

Szekeres Imre Mihajlo Kucin, a Nyugati Hadműveleti Parancsnokság parancsnoka társaságában az ungvári, Bercsényi utcai magyar katonai temetőben megkoszorúzta az elesettek emlékművét, az Ungvári Nemzeti Egyetemen találkozott Mikola Veges rektorral, Lizanec Péterrel, a Magyar Tannyelvű Humán- és Természettudományi Kar dékánjával és a diákokkal. A magyar kormány az elkövetkezőkben is minden támogatást megad a kar működéséhez, a diákok anyanyelven való tanulásához, hangsúlyozta. A miniszter tárgyalásokat folytatott az Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetség (UMDSZ), a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) és a történelmi egyházak vezetőivel, majd Kijevbe indult, hogy tanácskozzon ukrán kollégájával, Jurij Jehanurovval. A két honvédelmi miniszter tegnap Luhanszk térségében, a Donec-medencei Brjankában magyar katonai temetőt avatott, ahol 476 honvéd, illetve munkaszolgálatos és polgári áldozat van eltemetve.

– Fejet hajtunk az előttünk járó generációk előtt, akár Ukrajnában, akár Magyarországon haltak hősi halált. Mindkét nép nagyon sok fiát veszítette el – hangsúlyozta Szekeres Imre ungvári sajtótájékoztatóján. – Jurij Jehanurovnak el fogom mondani, hogy Magyarország támogatja Ukrajna euroatlanti integrációját. Átadjuk azokat a tapasztalatokat, amelyek elengedhetetlenek a NATO-hoz való csatlakozáshoz.

Szekeres Imre arról is szólt, hogy nemcsak a katonai kapcsolattartás fontos, hanem az átfogó kulturális-gazdasági együttműködés is. Budapest számára lényeges, hogy a kárpátaljai magyarok anyanyelvi oktatása maradéktalanul fennálljon és tovább fejlődjön.

– Kérni fogom a miniszter urat, közvetítse azt a véleményünket, hogy kívánatos lenne átgondolni a két tannyelvű oktatásról szóló rendelkezéseket, az egyházi iskolák támogatását és a közös múlt közös feldolgozását – mondotta Szekeres Imre. – A kétnyelvű oktatás veszélyezteti a magyar nyelv megőrzését. Fel kívánom hívni az ukrán kormány figyelmét ezekre az aggodalomra okot adó jelekre. Ahhoz, hogy valaki bármilyen szakmában sikeres legyen, egyetemre járhasson, bírnia kell az ukrán nyelvet. Azt szeretnénk, hogy emellett maradéktalanul megőrizze az anyanyelvét, kultúráját. Annak kell megtalálni a módját, hogy ezt a két elvárást hogyan lehet egyidejűleg teljesíteni.

A közös múlt feldolgozásával kapcsolatban megjegyezte: a magyar Hadtörténeti Intézet és Múzeum, s más intézmények készek az együttműködésre, az eredmények közös publikálására.

– A honvédelmi miniszterrel való tárgyalás során a kárpátaljai magyarság legsúlyosabb problémáit vetettük fel – nyilatkozta lapunknak Gajdos István. – Ismertettük azokat a sajnálatos benyomásainkat, amelyek az egész országban a nemzetiségekkel kapcsolatos politikában tapasztalhatók. Ide tartozik a magyar oktatást ellehetetlenítő rendelet, az állami nyelvpolitika koncepciója, amit a kormány még áprilisban elfogadott, az országos rádió- és televízió-társaság határozata, amely megtiltotta a kábeltelevízió-szolgáltatóknak a külföldi csatornák adásainak közvetítését.

Szóltunk arról, hogy az oktatási és tudományos minisztérium határozata értelmében az Ungvári Nemzeti Egyetemen a magyar szakra több nyelvből lehet majd felvételizni, csak magyarból nem. A minisztérium értesítette az egyházi iskolákat, hogy január 1-jétől már semmilyen állami támogatásban nem részesülnek. Kértük a miniszter urat, hogy kijevi tárgyalásai folyamán vesse fel problémáinkat, s Magyarország a kárpátaljai magyarság helyzetétől tegye függővé Ukrajna NATO-csatlakozásának támogatását. Jelenleg Ukrajnában a nemzetállam kiépítése zajlik, ami főleg az orosz kisebbség ellen irányul, de mi is szenvedő alanyai vagyunk. Szekeres Imre támogatását ígérte, s nyomatékosan hangsúlyozta, hogy lát esélyt egy speciális megállapodás megkötésére.

Épül a megbékélés temetője

– Az 1996-ban megkötött kormányközi egyezmény most már a realitások talaján zajlik – nyilatkozta dr. Holló József altábornagy, a Hadtörténeti Intézet és Múzeum főigazgatója. – Felvettük a kapcsolatot a kijevi hatóságokkal, s több egyeztető tárgyalás után elkezdtük Ukrajna területén a munkálatokat. Sikerült – például Ungváron, Beregszászon, Tatarivben, Nadvornán, Dorosicsban, Kosziban – olyan temetőket és emlékhelyeket létrehozni, amelyek most már látogathatók, és a katonák neve is olvasható. A jelenlegi legnagyobb projekt a derceni katonai temető kialakítása. A hét folyamán már pénzt is utaltunk át, hogy valóban elkezdődjön ez a hatalmas munka. A nevét úgy választottuk meg, hogy senkit ne irritáljon: A megbékélés temetője a közös Európáért. Természetesen elsősorban magyar hősi halottak földi maradványait kívánjuk ide temetni, de nem kizárt, hogy ukrán vagy a hadműveleti területen elesett más nemzetiségű katonák porhüvelye is ide kerülhet.

A brjanszki katonai temetőt a múlt évben magyar pénzből és ukrán segítséggel sikerült létrehozni. A kormányközi egyezmény értelmében Magyarország gondozza a magyarországi szovjet (ukrán), Ukrajna az ukrajnai magyar katonasírokat és temetőket. E téren nagyon korrekt együttműködés alakult ki. A fenntartást Ukrajna finanszírozza, ez így is kell hogy történjen. Mi a felújításban nyújtunk anyagi segítséget.

Tóth Viktor

Forrás: Igazi Kárpáti Igaz Szó

A hírhez még nem érkezett
hozzászólás.
Hozzászólok.