Nem vagyunk egyedül a Kárpát-medencében...
2008. Apr 03., szerző: AdminisztrátorA Magyar Református Szeretetszolgálat 2008. március 31. és április 1. között tartotta meg az I. Kárpát-medencei Református Diakóniai Munkatársi Találkozót Berekfürdőn.
Mintegy 120-an vettek részt diakóniai munkások, intézményvezetők, alapítványok elnökei, missziók vezetői. A megjelentek megismerkedhettek a 2006-ban indult MRSz, a KDKT (Kárpát-medencei Diakóniai Koordinációs Tanács, mely a Generális Konvent 2007, áprilisi határozata alapján jött létre) munkájával. Tájékoztatást kaptak a REDIE (Református Diakóniai Intézetek Egyesülete) működéséről.
Czibere Károly az MRSz irodavezetője, a találkozó egyik fő szervezője köszöntőjében elmondta: Ez a találkozó abból az igényből született, amit sokan sokfelé kifejezésre juttattak: legyen egy alkalom, ahol mindenki elmondhatja: mivel foglalkozik, mik a nehézségei, milyen örömei vannak. Mi itt a Kárpát-medencében egy testvéri közösség vagyunk. Ezért fontos, hogy mint egy testhez tartozók együtt tudjunk felelősséget vállalni, első sorban azzal, hogy tudunk egymásról, ismerjük egymást. Most lehet csak igazán látni milyen sokszínű diakónia folyik a református egyházban. Igaz, hogy határokkal vagyunk szétszakítva, de nem kell úgy élnünk, hogy mindenki egyedül küzd a maga helyén, amikor talán egy másik helyen valaki más ugyanazért az ügyért küzd.
Ez a találkozó egyrészt tájékozódás, másrészt református diakóniai identitásunk erősítése. Nem vagyunk egyedül a Kárpát-medencében, nem vagyunk egyedül a Krisztusban.
Nyitó áhítatában Bölcskei Gusztáv az MRE Zsinatának elnöke, a Tiszántúli Református Egyházkerület püspöke Pál apostolnak a Kolossébeiekhez írt levele 3. rész 18kk versei alapján kiemelte: minden olyan emberi közösség, ahol az emberek egymásra való tekintettel végeznek valamit, keresztyén családnak nevezhető. A keresztyén család meghatározója az engedelmesség és a kölcsönösség. Kálvin szerint minden igaz ismeret engedelmességből születik. Amikor az ember felismeri és megtalálja helyét, feladatát a világban. Ez az, ami kifejezi, hogy kicsoda. Meg kell tanulnia beilleszkedni a teremtett világba, hogy engedelmeskedhessen az isteni parancsnak: művelje és őrizze. Az engedelmes ember odafigyel a környezetére.
Engedelmesség és szeretet – kölcsönösséget jelent. Ez a kölcsönösség az, ami a diakóniát „szentségi” szintre emeli, mert benne van, hogy ha adunk, az által kapunk. És amit ez által kapunk, az által esz igazán gazdag az életünk.
„Ne látszatra szolgáljatok, –figyelmeztetnek Pál apostol szavai is, – hanem tiszta szívvel, mint akik félik az Urat”, mert tudjuk, hogy viszonzásul megkapjuk az örökséget. Ez kell legyen minden szolgálatunk perspektívája. Isten ajtókat nyit számunkra abban a világban, ahol a világnak nincsenek válaszai, nem tud megbirkózni a kihívásokkal. Mutassuk meg az engedelmességet és a mogorvaság nélküli szeretetet, hogy érdemes Krisztusnak szolgálni, mert mi az Ő örököstársai lehetünk.
Kérdésünkre, hogy mi ennek a találkozónak a külső és belső üzenete, Bölcskei püspök úr elmondta: A kettő összefügg. Üzenetünk a külvilágnak: szeretnénk egymásra találni. Ezt a konferencia már elérte. Másik üzenetünk a kölcsönösség felmutatása. Nem ki-kit oktat ki, hanem ki, mivel tud hozzájárulni ahhoz a közös célhoz, amit a bajba, nyomorúságba jutott emberen való segíteni akarás, gyógyíthatás jelent. Gyógyulva gyógyítunk. Gyógyuljon a magyar református egység és ez által másokat is tudjon gyógyítani. A Kárpát-medencei Diakóniai Koordinációs Tanács létrehozásával közösen tudunk irányt szabni ennek a folyamatnak. Ez kézzelfogható jele annak, hogy összetartozunk. Fontos, hogy ennek a tanácskozásnak az eredményeként megfogalmazódjon a „hogyan tovább?”, legyenek igények. És ehhez az egyháztestek és a Generális Konvent megadják a szükséges feltételeket.
Czibere Károly elmondta: ez a kezdet, de kell, hogy legyen folytatás. Ez a néhány nap a keret, amit meg lehet tölteni tartalommal. A résztvevők hat szakterületen (fogyatékosügyi, idősügyi, szenvedélybetegekkel foglalkozó, hajléktalan-ellátás, család-és gyermekvédelem, diakóniai képzők) folytattak műhelybeszélgetéseket, ahol kicserélhették tapasztalataikat, beszámolhattak nehézségeikről és az átélt áldásokról. Egymás terhét hordozni csak akkor tudjuk, ha megismerjük egymást – mondta Czibere Károly.
Az MRSz célja, hogy évente megrendezze a találkozót. Szeretettel várjuk a további javaslatokat az együtt munkálkodásra.
taracközi
Kapcsolódó Galériák
Híreink RSS
- Köszönetnyilvánítás
- Köszönetnyilvánítás
- Köszönetnyilvánítás
- Köszönetnyilvánítás
- Köszönetnyilvánítás
- Szakmai napot tartott a beregszászi Ortutay Központban a Kárpátaljai Keresztyén Diakóniai Alapítvány a házi beteggondozást végző munkatársai számára 2026. március 20-án
- Köszönetnyilvánítás
- Menyhárt Istvánt iktatták be Dercen lelkipásztorává
- Köszönetnyilvánítás
- Köszönetnyilvánítás
- Ülést tartott az Ukrajnai Egyházak és Vallási Szervezetek Tanácsának (VRCiRO) Titkársága.
- Házasság hete a tiszabökényi Glória Ifjúsági és Missziós Központban
Programajánló RSS
- Nőszövetségi csendesdélután
- Kárpát-medencei Református Ifjúsági Imaéjjel
- Emlékzsinat
- Hálaadó istentisztelet Haranglábon
- Felnőtt evangelizációs hét
- Presbiteri csendeshétvége
- Megújulás éve megújuló házasságban
- Nyílt nap
- Világimanap 2024
- Bach Mindenkinek
- Virágvasárnapi csendesdélutánok Máramaros-Ugocsa megyében
- 4. Harangtörténeti Konferencia,
Kitekintő RSS
- KOEN - bemutató napok Kárpátalján
- Koen bemutatónapok
- Érted is. Érted is?
- Részvétnyilvánítás
- Köszönetnyilvánítás
- 100 éves a Kárpátaljai Református Egyházkerület
- SZAVALÓ- és ÉNEKVERSENY VALAMINT RAJZ- és FOTÓPÁLYÁZATI FELHÍVÁS IDŐPONTVÁLTOZÁS!!!
- 100 éves a Kárpátaljai Református Egyházkerület
- Kárpát-medencei protestáns teológushallgatók találkozója Budapesten
- Április 5-én temetik Répás Zsuzsannát
- Ökumenikus imahét 2023
- Hálaadó estet tartott a szeretetszolgálat (MRSZ)
Pályázatok RSS
- Megjelent a 2025. évi Erősödő Kárpát-medence Program pályázati kiírása
- FELHÍVÁS
- A Kárpátaljai Református Egyház együttműködve a HEKS/EPER Románia-val pályázatot hirdet
- A Kálvin János Református Szakkollégium a 2024/25-ös tanévben is felvételt hirdet.
- Pályázati lehetőségek
- Nagydobronyi Református Líceum - Felvételi 2024
- Felvételi lehetőség a Nagyberegi Református Líceumba
- Felvételi felhívás
- Krízishelyzetben érintettek felkarolása
- Bibliaismereti verseny 2024
- A Nagyberegi Református Líceum pótfelvételt hirdet
- A Nagydobronyi Református Líceum pótfelvételit hirdet
Aloldalainkról
- Köszönetnyilvánítás
- Köszönetnyilvánítás
- Ünnepi istentisztelet
- Bach mindenkinek
- Ungvári református énekkari találkozó 2023
- A húsvét nem valami mítosz
- Tarnóci református istentisztelet 2023 április 7 Nagypénteki istentisztelet
- Ungtarnóci református istentisztelet 2023 február 12 Héder János Cselekvő hit!
- Önkénteseink az anyaországban




hozzászólás.
Hozzászólok.