Református diaszpóra Kijevben

Hozzászólás írásához be kell jelentkeznie itt

2013-07-03 - 04:13

 – ökumenikus templom építését tervezik


Pocsai Vince református lelkész ma is rendszeresen utazik az ukrán fővárosba, emellett pedig a Krím-félsziget több száz fős közösségét is felkeresi.



– 1996. március 10-én nagyon szomorú szolgálatra hívtak a fővárosba: 59 éves korában meghalt dr. Lukács Béla akadémikus. A magyar közösségnek az volt a kérése, hogy református szertartás szerint temessék el, s mivel az akadémia dísztermében ravatalozták fel, kétnyelvű legyen a gyászszertartás. Vállalkoztam a feladatra. A temetés után a Budapest Étteremben rövid baráti beszélgetésre került sor, ahol az egyik honfitársunk megjegyezte: már nem is emlékszik, mikor imádkozott utoljára magyarul. Ez nagyon megütötte a fülemet, és feltettem a kérdést: kinek kell legközelebb meghalnia azért, hogy újra imádkozzanak? Nem igaz, hogy ezt csak akkor lehet, ha valaki az életével fizet érte! A helyiek mentegetőztek, nincs, aki tanítaná őket, szakavatott ember kellene. Kijevben sem református, sem magyar ajkú lelkész nincs. Ha nincs Kijevben, van Beregszászban, mondtam. Miután itthon húsvét első napján elvégeztem a szolgálatot – a második napon a legátus szolgál –, újra elmentem hozzájuk.


A teljes hír megtekintése