Mit jelent ma Kárpátalján reformátusnak lenni?

Hozzászólás írásához be kell jelentkeznie itt

anonimus xy

2009-01-18 - 20:12

Kérem bocsájtsatok meg Nekem!

Természetesen nem azért kérdezek ennyit hogy utána "tonnányit" keljen gépelni. Csupán ezekre a kérdésekre még senkitől nem kaptam választ, és az évek során ezek felszaporodtak.

Remélem azért nem tűnök bizonytalannak, mert kérdéseket teszek fel?

Legtöbb fórumon a hasonló hozzászólásokat figyelmen kívül hagyják, vagy egyszerűen kitiltják.

De a kérdések attól még kérdések maradnak!

Dancs Róbert

2009-01-18 - 12:30

Kedves Mózes!



Teljesen más számunkra Kálvin, mint Mária a katolicizmus számára. Pl.: Nálunk Kálvin nem társmegváltó Krisztus mellett. Nem imádkozunk hozzá.



Kálvin teológiája a Szent Lélektől vezetett és Krisztusra mutató. Ha Kálvin tanait közelebb visszük az emberekhez, akkor Krisztust visszük közelebb. És nem titkoltan pont ez a célunk!



Ez kb. olyan, mintha egy-egy hívő költő verseit idézgetnénk többször, pl. Túrmezei Erzsébetét vagy Füle Lajosét, és azok által bontanánk ki az Istenről való tanításokat az emberek életében.



Ne legyenek tudathasadásos érzéseid, meg fogjuk fogalmazni, csak győzzük gépelni... Én pl. a Vörös Tibor hozzászólásaira, kérdéseire már egy "tonnányit" írtam a fórumba. :-)



Még írok...

anonimus xy

2009-01-18 - 09:32



A fő kérdés: miért kell megreformálni az örökkévaló, változatlan, tökéletesnek hitt Isten intézményét? Ez valami élesebb ellentétet akar kifejezni a Katolicizmus és a Reformátusok között?

Szanyi György

2009-01-18 - 01:00

Kikérjük magunknak, hogy kálvinozunk! Egyrészt azért, mert annak ellenére, hogy sok helyen felbukkan Kálvin neve, nem azt jelenti, hogy minden róla szól. Másrészt mi nem személyi kultuszt építünk, hanem visszanyúlunk a gyökerekig. S ez egy elég református hozzáállás ahhoz, hogy meghatározzuk azt, hogy mit jelent reformátusnak lenni ma, itt, Kárpátalján.S még egy érv: 500 évben egyszer érdemes szánni néhány alkalmat annak az embernek, akinek a teológiai gondolkodása meghatározta a történelem alakulását.

Egyébként egyszerűen nincs most időm hosszabb írásra, de nekem azt jelenti ma Kárpátalján reformátusnak lenni, hogy Jézus Krisztus tulajdonaként igéhez kötött módon élni, gondolkodni, cselekedni. Hatni és használni családom egyházam, nemzetem, országom számára.(Majd bővebben is.)

szucs moses

2009-01-17 - 16:53

Kedves Mindenki! El kell mondanom egy skizofrén érzés vett rajtam erőt, egyrészt mintha senki nem tudná megfogalmazni reformátusságának lényegét, másrészt a csapból is Kálvin folyik. Talán érdemes lenne feltenni kérdésként miben különbözik a katolikus máriázás a református kálvinozástól?

Mindkettő személykutusz?!