augusztus 27-én megterítjük az úrasztalát. Újkenyérért adunk hálát a gyülekezet közösségében.
Az istentisztelet 10 órakor kezdődik. Ezzel párhuzamosan gyermekistentisztelet lesz a gyülekezeti teremben.
tovább
Szeretettel együtt
Taracközi Ferenc a beregszászi református gyülekezet lelkipásztora igehirdetésével kezdtük ezt a reggelt. A gyülekezeti terem lassan megtelt szülőkkel és gyermekekkel, Kristofóri Ildikó, a gyülekezet presbiteri munkatársa és az alkalom megszervezője köszöntötte az egybegyűlteket. Uzsonna süti, ásványvíz, játékok, minden megvolt, amire egy kiránduláson szükség lehet. De kellett még valami, ami nélkül nem indulhattunk el, ami nélkül levegőt venni is képtelenek vagyunk: Isten szeretete. A szeretet himnuszát szinte mindenki ismerte, aki jelen volt az áhítaton, mégis új fényben pompázik a szeretet, ha az ember úgy hallgatja, hogy közben a sérült gyermeke kezét fogja.
tovább
2017. augusztus 26-án kerül sor gyülekezeti kirándulásunkra. Jeletkezni a gyülekezet irodájában lehet!
tovább
A Beregszászi Református Gyülekezet presbitériumának 4 éves mandátuma végéhez közeledik. A KRE törvényeinek megfelelően a presbitérium megnevezte a jelölő választó bizottság tagjait. A bizottság hivatott a jelölési választási és a szavazat számlálói feladatok ellátására.
A jelölő és választóbizottság tagjai a mai istentiszteleten tettek fogadalmat tagságuk hűséges betöltésére.
A bizottság elnöke, Maksai Attila lelkész, ismertette a gyülekezettel, hogy a ránk következő két hétben minden gyülekezeti tag megteheti jelölését írásban a gyülekezet irodájában hétfőtől péntekig 9-10.30 között illetve szerdán és pénteken 17-19 óra között.
Presbiteri tisztségre azok jelölhetők, akik benne vannak gyülekezetünk választói névjegyzékében, rendszeresen részt vesznek alkalmainkon, életüket a Szentírás tanításához igazítják, aktívan részt vállalnak gyülekezetünk mindennémű teherhordozásában, szolgálatra kész hívei Krisztusnak.
tovább
Idén tavasszal is megrendezésre került a már hagyománnyá vált, konfirmandus tavaszi hétvége április 28. és 30. között a Balazséri Béthel Konferencia-központban. Az alkalmon a munkácsi, beregrákosi és beregszászi konfirmandusok vettek részt. Témája az okkultizmus volt.
Az érkezés, szobabeosztás és vacsora után sor került a nyitóáhítatra. Az este további része csoportos játékkal telt. A szombat reggeli torna és étkezés után közös áhítat következett. Ezután került sor az első előadásra, amit Sipos József tartott az okkultizmusról és annak fiatalokra leselkedő veszélyeiről. Az előadást kisebb csoportokban dolgoztuk fel. Délután különböző programok várták a fiatalokat a szervezett szabadidő keretein belül. A délutáni előadást Nagy Szabolcs tiszteletes tartotta Az internet bugyrai címmel. Arról beszélt, hogy hogyan lehetne Isten dicsőségére felhasználni a közösségi oldalakat szembe állítva azzal, hogy mi hogyan használjuk őket. Ezután egy csoportbeszélgetés következett. Vacsora után evangélizációra került sor, amit Pál László tiszteletes tartott. Az estét pedig egy témához kapcsolódó film megnézésével zártuk.
Vasárnap reggeli után mindenki hazaindult a gyülekezetébe a délelőtti istentiszteletre. Hálásak vagyunk Istennek, amiért újra egy olyan alkalmon vehettünk részt, ahol az Ő szava szólt.
tovább
Gyülekezetünk és a Sámuel Alapítvány nevében szeretettel várunk mindenkit május 8-án anyák napi köszöntő műsorunkra, melyen gyülekezetünk gyermekei készülnek nagy izgalommal, hogy köszöntsék szeretteiket.
Ünnepi műsorunk a Rákóczi-főiskola átriumában kerül megrendezésre 17 órai kezdettel.
Fellépők:
a Beregszászi Református Gyülekezet gyermekkórusa
a Beregszászi Rezeda néptánccsoport kezdő és haladó csoportja
valamint a mezővári énekkar a „Cselekvésre fordult az idő” című produkciójával.
Szeretettel várunk mindenkit! Hívogassunk másokat!
tovább
Textus: 1Sám 14,6-7
6. Jónátán tehát ezt mondta fegyverhordozó legényének: Gyere, menjünk át ezeknek a körülmetéletleneknek az előőrséhez! Hátha tesz valamit értünk az Úr, mert az Úr előtt nincs akadály: akár sok, akár kevés ember által szerezhet szabadulást. 7. Fegyverhordozója így felelt neki: Tégy mindent úgy, ahogyan gondolod. Láss hozzá, én veled leszek, bármit tervezel!
Kedves ünneplő egybegyültek!
Hősök, pribékek, árulók, gazok, honmentők és hazátlanok, voltunk minden, amit csak akartak a habzó szájú álapostolok. Négyszer szabadítottak föl azóta propagandás vad próféciával és mind a négyszer más zászló alatt! És mind a négyszer esküdtek reá, hogy most lettem szabad! Hát ez a szabadság, emberek? Szónokló, híres emberek! Élők s holtak mind ezt akarták…? S mi lesz, ha majd egy szép napon megkérdezi egy kisgyerek: „Édesapám, mi a szabadság…?” Wass Albert Emlékezés egy régi márciusra
Elcsendesedve Wass Albert verssorai elevenedtek meg bennem erre az igehirdetésre készülve. Mi a szabadság? Egy biztos, a válasz nem elméleti vagy filozófiai definíció. Ahogyan 169 éve sem volt az. Az adott élethelyzetben megfogalmazott igény, válasz, ahogy láthatjuk ezt a Pilvax kávéházban felolvasott 12 pontban.
Minden kornak, minden élethelyzetnek, minden nemzedéknek megvan a maga igénye, elvárása a szabadsággal kapcsolatosan. Mi a szabadság mai értelmezése, igénye?
Anyanyelvhasználat? Ma még megvan! Ha folyamatos ijesztgetések is hangzanak, ha nap mint nap szűkítik akár a Pulzus rádió magyar szövegének a használatát.
Szabad mozgás? Ma már megvan, még ha több órás várakozás is szükséges a határon való átjutáshoz.
Vagy netán az a szabadság, hogy szabad vallásgyakorlás címen a keleti vallások jóga, meditáció stb. épül be észrevétlenül a keresztyén társadalmunkba?
Talán jó lenne mindannyiunknak a keresztyén alapértékek újra felfedezése, átgondolása. A Szentírás tanúsága szerint az emberé a munka, Istené az áldás. Istentől kell elkérni a helyes cselekvést, az időbeni cselekvést. S hogy mikor, minek van itt az ideje?
Az idővel kapcsolatosan a Biblia kétféleképpen szól: Az úgynevezett Chronosz és a Kairosz. A Chronos a történelem az idő múlása, pergése. A kairosz viszont az elkészített, kegyelmi pillanat, melyet Isten készít el ember, nemzet életében. Az ember minél inkább ismeri fel a számára adatott kairost, elkészített kegyelmi pillanatot, annál inkább válik az az egész nemzet kegyelmi pillanatává. Hiszem, ilyen volt nemzeti ünnepünk elindulása. Egyének: Kossuth, Szécsényi, Petőfi egyéni elkészített pillanatának a felismerése, mely nemzetünk kairoszává vált.
A felolvasott igeszakaszban Isten népe életében láthatjuk ezt szemléletesen, mellyel kapcsolatosan három kérdés fogalmazódott meg bennem:
1. Van-e szabadság Istenre figyelő bátor ember nélkül?
2. Van-e szabadság Istenre figyelő közösség nélkül?
3. Van-e szabadság Isten nélkül?
Isten népének az életében nehéz időszak van. A filiszteusok uralma alatt élnek. Használhatják a nyelvüket, van egy bizonyos megcsonkított önrendelkezésük, de teljes kontroll alatt. Valami elkezdődött, mert összegyűltek a filiszteusok ellen, de tele vannak félelemmel, Sőt a várakozás ideje alatt egyre többen szétszélednek s hagyják ott a sereget. Ebben a helyzetben ismeri fel Jonathán, Saul fia a kegyelmi pillanatot, s fogalmazza meg azt a hitvallását, bizonyságát, amely cselekvésre készteti. „Akár sok akár kevés ember által szerezhet szabadulást az Isten”.
A szabadság kérdésének mindig van aktualitása, különösen itt Kárpátalján. A kérdés van-e Istenre figyelő, bátor ember, aki Jonatánhoz hasonlóan, Istenben bízva vallja, hogy akár egy ember által adhat szabadulást az Isten. Azt szoktuk mondani, egyedül nem megy, és mennyire igaz... Az elsőnek társak kellenek. Jonatánnak ott volt a fegyverhordozója, aki hasonló hittel kész volt a lehetetlenre. Majd Jonatán példája megmozgatta az egész sereget. Összefogás, közösség nélkül nincs győzelem! Ezt láthatjuk nemzetünk szabadságharcában is. Jonatánhoz hasonlóan, voltak kiemelkedő, Istenre figyelő s benne bízó emberek, s álltak mögéjük egyre többen. 1848. februárjában ott vannak a felkelők Párizs utcáin. Majd március 3-án Prágában, március 13-án Bécsben.1848 március 14-én Budapesten.
Elgondolkodtatóak Török Ignác szavai: „Nemsokára Isten legmagasabb ítélőszéke elé állok. Életem parányi súly csupán, de tudom, hogy mindig csak Őt szolgáltam.”
Kedves Testvérek! Ma sincs ez másképp. A társadalmunk legkülönfélébb területén is arra van szükség, hogy legyenek Istenre figyelő, bátor emberek, akik tudják, hogy az Úr előtt nincs akadály, – akár egy ember, akár sok által is adhat szabadulást –, akiknek hitben való kiállása, bátorsága másokat is kiállásra indít.
Kívánom, hogy személyre szabottan mindannyian a magunk helyén lássuk meg az elkészített, kegyelmi pillanatokat, a kairoszokat, s Istenbe vetett hit által tegyük meg, ami ránk biztatott. Így kívánok áldott ünneplést mindnyájunknak. Ámen.
Ökumenikus istentisztelet, Taracközi Ferenc
tovább
Dr. Forgon Pál református püspök 1913. január 7-én Szernyén látta meg a napvilágot.
A hatgyermekes tanító család apai ágon nemesi famíliából származott. Forgonék az 1920-as években Szernyéről Beregrákosra, majd Dédára költöztek.
Pál már ötévesen megtanult írni-olvasni, a középfokú tanulmányait a Beregszászi Gimnáziumban végezte.
Az érettségi után a Losonci Református Teológiai Szemináriumban tanult. Segédlelkészként tevékenykedett Kassán, majd Beregszászban dolgozott.
Gimnáziumi lelkész és vallásoktató volt. 1939-43 között tiszakeresztúri lelkipásztorként hirdette Isten Igéjét.
Közben 1940-ben feleségül vette Isaák Sára Saroltát.
Amikor 1943 őszén a leendő püspök a viski egyházközség lelkésze lett, márt tartott a világháború. Kárpátalja is megtapasztalta a sztálini terrort. Kezdetét vette a vallásüldözés. Több lelkipásztorral együtt Forgon Pált is elítélték.
1951. december 13-án tartóztatták le és Ungvárra szállították. A tárgyalást követően a GULAG-ra hurcolták. A lelkipásztor 1955-ben szabadult. Viskre nem térhetett vissza. Nagymuzsalyban, Sárosorosziban, majd 1965-től Beregszászban folytatta szolgálatát, és lelkészképző tanfolyamot indított.
Forgon Pált 1978-ban a Kárpátaljai Református Egyházkerület püspökévé szentelték, majd a Budapesti Református Teológiai Akadémián díszdoktorrá avatták. A kiváló hitszónok gyönyörűen prédikált, zenélt, énekkart vezetett, festett, verseket költött, színdarabokat írt. Ott voltam, ahol a legszebb virágok nyílnak címmel írta meg a GULAG lágerben töltött 1628 napját.
A püspök 2004-ben, 91 évesen hunyt el, a nyíregyházi temetőben nyugszik.
--- Hét évvel ezelőtt Dr. Forgon Pál beregszászi házán emléktáblát avattak.
tovább