A Sámuel Alapítvány szakmai továbbképzést szervezett a családtípusú gyermekotthonok nevelőszülei részére. Május 9-én, a korábbi tréningektől eltérően, elsősorban nem a gyermekek kerültek a középpontba, hiszen a gyermeket nevelő szülőknek is éppúgy szükségük van feltöltődésre.
A nevelőszülők lelkigondozásáról és lelki egészségük védelméről ezen a napon Taracköziné Nemes Mónika lelkipásztor, pasztorál-pszichológus gondoskodott.
A nap első felében az istenkép kialakulásáról - mind a szülőkben, mind az általuk nevelt gyermekekben - szólt az előadás. Az előadó beszélt arról, hogy az egészséges emberben három kapcsolatnak kell működőképesnek lenni: az önmagával való kapcsolatnak, a másik emberrel és az Istennel való kapcsolatnak. Taracköziné Nemes Mónika az Istennel való kapcsolat kialakulását és fontosságát hangsúlyozta, mert ha a nevelőszülők életében helyreáll ez a kapocs, ha az istenkép kiteljesedik az életükben, akkor az általuk nevelt gyerekek életében is egészségesebb istenkép és istenkapcsolat jöhet létre.
A délután folyamán a kiégéssel foglalkoztak. Beszéltek arról, hogy milyen nehézségek, problémák vezetnek oda, hogy egy segítő foglalkozású ember kiégjen, lelkileg, testileg, szellemileg megfáradt állapotba kerüljön.
A lelkigondozó elmondta, hogy nagyon nehéz keresztyén emberek körében beszélni a kiégésről, mert a legtöbb esetben nem fogadják el ennek létezését sem. Mint mondta, ezek az emberek általában hitből fogadják azt a feladatot, amit Istentől kaptak. Hittel indulnak neki, nagy lelkesedéssel, de túlzottan magas célokkal. Azonban amikor az ember egy ilyen szolgálatot végez - jelen esetben nevelőszülő -, észre sem veszi, hogy a nagy hit, lelkesedés időközben fogy, az események hatására a szülők elgyengülnek, veszítenek a fizikai, testi erejükből is. Ezeknek az embereknek nagyon nehéz bevallaniuk, ha elfáradtak, pedig ez nem ismeretlen dolog. Jézus Krisztus egyértelműen beszélt arról, hogy van a megfáradásnak egy olyan foka, amikor neki kell szólni, és azt mondania, hogy jöjjetek énhozzám mindnyájan, akik meg vagytok fáradva - mondta Taracköziné Nemes Mónika. Hangsúlyozta: ez a fajta megfáradás akkor veszélyes, ha nem veszünk róla tudomást.
Szó esett még arról, hogy a kiégésnek vannak fokozatai. Időben van lehetőség megállni, felismerni a tüneteket és segítséget kérni. És bár a legtöbb keresztyén azt mondja, hogy Ő egyedül Istentől kér segítséget, időnként szükség van külső segítségre is. Földre kerülni emberi, maradni ördögi, felállni isteni... - fogalmazott az pasztorál-pszichológus.
A nevelőszülői munka huszonnégy órás feladat, éppen ezért a Sámuel Alapítvány kuratóriuma fontosnak tartja a szülők mentális egészégét - ezt már Sipos Géza, az alapítvány elnöke mondta -, hiszen ha egy házaspár nehézségek között él, ott a gyereknevelés helyessége is megkérdőjeleződik. A vezető egy testhez hasonlította a nevelőszülői hálózatot, amiben mindenkinek meg van a maga szerepe. Van, aki a fej funkcióját tölti be, míg mások a kéz vagy a láb feladatkörét. De ha ezek valamelyikének bármilyen problémája adódik, akkor azt az egész test érzi. Sipos Géza a találkozások és a szülők közötti tapasztalatcserét hangsúlyozta még, ami által a teherhordozás könnyebbé válik. Elmondta, hogy 2014-ben négy ilyen alkalmat szeretnének megtartani.
Soós Katalin