Sámuel Alapítvány

Megalakult a Kárpát-medencei Családlánc

2012-05-26 08:32:13 /

Az identitás bölcsője, a megmaradásunk záloga a család. A 2001 óta működő Kárpát-medencei Családszervezetek Szövetsége szélesíteni szeretné bázisát, s el kíván érni minden magyar családokkal (is) foglalkozó szervezetet, akik számára értéket jelent a család és a nemzeti identitás.  A Kárpát-medencei Családszervezetek Szövetsége a Nemzeti Erőforrás Minisztériummal együttműködve az elmúlt hétvégén Budapesten, a Parlamentben megalakította a Kárpát-medencei Családláncot, amelynek célja, hogy felkutassa és összefogja a határon túli magyarlakta területeken a családdal foglalkozó civil szervezeteket. Kárpátalját a rendezvényen Kurmay Sándor (Kezünkben a jövő Alapítvány), Sipos Géza (Sámuel Alapítvány), Bíró Árpád (Szent Márton Karitász – a ráti Szent Mihály Gyermekotthon) és Popovics Pál (Kárpátaljai Cserkészszövetség) képviselte.

„A jól működő európai egységhez nem csupán olajozottan működő régiók és nemzetek szükségesek, de mindenekelőtt egészséges családok” – jelentette ki Kövér László, az Országgyűlés elnöke, az alapító okirat pénteki aláírását megelőzően a Parlamentben. Hozzátette: minden kezdeményezés sikere azon múlik, hogy a szabadságot és a rendet, egymást kizáró céloknak, vagy egymást kiegészítő eszméknek tartjuk-e. A házelnök szerint a család, akárcsak a nemzet, nem haszonelven működő kapcsolat. Családtagjaink nagy részét nem mi választjuk, ezért ennek a közösségnek nincs alternatívája. A család az a közeg, ahová nem engedhetjük be a versenyt, a létharcot – fogalmazott a házelnök. Hangsúlyozta: a család nem pusztán ideológiai sarokköve a konzervatív, kereszténydemokrata pártoknak, nem is csupán gazdasági alapeleme a társadalomnak, hanem minden probléma keletkezésének és megoldásának első és legfontosabb helyszíne.

Kövér László kiemelte: a gyermek a közjó egyik legfőbb eszköze, a gyermekvállalás kérdése pedig nemzetstratégiai ügy. A ma gyermekei biztosítják mindannyiunk számára jövőt, mondta. A kormányok sokat tehetnek azért, hogy Európa a családok Európája legyen, ez fontos, de nem elegendő. Nemzeti konzultációt kell kezdeményezni, és nem szabad megriadni az országhatárokon átnyúló párbeszédtől sem – zárta köszöntőjét az Országgyűlés elnöke.

 

A magyarságtudat bölcsője a család, fogalmazott Szabó Endre, a Kárpát-medencei Családszervezetek Szövetségének alelnöke, aki jelképesnek nevezte, hogy az Országházban köszönthetik a Családlánc megalakulását.

A szervezet alakuló kongresszusán Ókovács Szilveszter, a Magyar Állami Operaház főigazgatója bejelentette, a határon innen és túl élő nagycsaládosok számára is lehetővé kívánják tenni, hogy ellátogathassanak az Operába. Közölte: a következő évad 26 főpróbája során a nézőteret a diákok, a nyugdíjasok és a nagycsaládosok számára tartják fenn, „egyetlen fagyi áráért”. A főigazgató más intézmények csatlakozását is várja a kezdeményezéshez. Céljuk, hogy a nemzeti identitást hasonló élmények a
lapozhassák meg.

A Családlánc alakuló kongresszusán Asztalosné Zupcsán Erika szociálpolitikáért felelős helyettes államtitkár a családot kincsnek és örökségnek nevezte. Úgy vélte, a családok egymásra találnak ebben az önkéntes kötelékben.

Megkülönböztetett jelentőségűnek nevezte a Családlánc létrejöttét Répás Zsuzsanna. A nemzetpolitikáért felelős helyettes államtitkár nyomatékosította, hogy a kisközösségek között legfontosabb a család. Mint hangsúlyozta, egy család életében számos krízis történhet, ahogyan egy nemzeti közösség történetében is. Ezeket a problémákat szükséges megoldani, leküzdeni ahhoz, hogy fennmaradhassunk. „Óriási reménnyel fordulunk ezért a kezdeményezés felé” – fogalmazott. A nemzet fennmaradása érdekében vállalni kell mindenkinek identitását – tette hozzá Répás Zsuzsanna, aki arra is emlékeztetett, hogy 2012 a külhoni magyar óvodák éve.

Az ember lényegét nem egyéni útja határozza meg, hanem a közösségben betöltött szerepe, fogalmazott Latorcai Csaba nemzetiségi és civil társadalmi kapcsolatokért felelős helyettes államtitkár. Véleménye szerint össznemzeti szinten is erősíteni kell a családokat, s a civil társadalomnak kell felvállalnia a család értékmegőrzését.  

A Kárpát-medencei Családszervezetek Szövetsége vezetője arról beszélt, fontos, hogy régiós szinten közelítsék egymáshoz a családok segítésével foglalkozó szervezetek szakmai és anyagi színvonalát. Sallay Teréz mérföldkőnek nevezte a szervezet létrejöttét, amelynek munkája nélkül – jegyezte meg – pusztulásra lennénk ítélve.

Az alapító okirat ünnepélyes aláírását megelőzően bemutatkoztak a magyarországi és a határon túli magyar régiók nagycsaládos szervezetei is. A felvidéki, a délvidéki, az erdélyi, valamint a kárpátaljai egyesületek képviselői elsősorban a magyarság lélekszámának csökkenéséről és a szórványmagyarság problémájáról beszéltek.

A kongresszuson megválasztásra kerültek a régiófelelősök is, akiknek a feladata, hogy a régión belüli családszervezeteket összefogják, koordinálják, illetve intenzívebbé tegyék a  kapcsolattartást Budapesttel és a többi régióval. Mivel Kárpátalján nincsenek családi szervezetek (a jó pár évvel ezelőtt alakított Összefogás a Kárpátaljai Magyar Nagycsalá­dokért nem működik), így a Kárpátalját a kongresszuson képviselő szervezetek vezetői felvállalták, hogy létrehoznak egy szervezetet, ami pártsemlegesen a kárpátaljai nagycsaládok, családok érdekeiért munkálkodik. Közös megegyezéssel Török Dénest, a Kezünkben a jövő Alapítván munkatársát választották meg elnöknek.

Kövér László házelnök déli fogadása után a régiókból érkezettek külön ültek le, s átbeszélték a jövőt. Milyen rendezvényekkel tudnák a Családláncot életre kelteni és erősíteni. Egyben felkutatni az olyan szervezeteket, akik nagycsaládokkal, gyermekekkel foglalkoznak, s a nyilatkozatban megfogalmazottak alapján bele illenek ebbe a laza szerveződésbe. A cél, hogy eljussunk oda, hogy régiókon átnyúlva szoros kapcsolat alakuljon ki a szervezetek között, ismerjék meg egymást, ezzel is erősítve a magyarság egységét, fogalmaztak a résztvevők.

A parlament épületében tartott kongresszuson sor kerül az Alapító Nyilatkozat ünnepélyes aláírására is.

 

Forrás: www.karpatinfo.net