Ráti Református Egyházközség

Kiskörzeti csendesnap gyülekezetünkben

2010-03-20 16:53:57 / Szimkovics Tibor

2010. március 20-án rendkívüli esemény szervezõi és résztvevõi lehettünk a Ráti Gyülekezetben. Az idén tavasszal rendeztük meg elsõ alkalommal gyülekezetünkben a kiskörzeti csendesnapot. Az alkalomra hivatalosak voltak a ráti, minaji, ungvári, ungtarnóci, szürtei, tiszasalamoni, palágykomoróci, gálocsi, botfalvai, pallói és bátfai testvérek, valamint e gyülekezetek lelkipásztorai: Héder János fõjegyzõ, Kótyuk Zsolt, Kovács Attila és Stefán Zoltán. Alkalmunkra rajtuk kívül ellátogatott egyházmegyénk fõgondnoka, Bátori József; s a ráti polgármesterasszony, Andrusz Tatjána

Csendesnapunkat egyetlen igevers köré építettük fel, az ApCsel 1,8-ra:
„Erõt kaptok, amikor eljön hozzátok a Szentlélek, és tanúim lesztek Jeruzsálemben, egész Júdeában és Samáriában, sõt egészen a föld végsõ határáig.”
Az elsõ elõadást Héder János fõjegyzõ, ungvári lelkipásztor tartotta közöttünk, aki egyébiránt a gyülekezet felügyelõ lelkipásztora. Elõadásában arról szólt, hogy mit is jelent valójában a tanúság a tanítványok számára. Mit jelent tanúvá válni ott, ahol korábban csak Jézus oldalán mutatkoztak. Mennyire nehéz a magunk otthonában, a saját falunkban, városunkban bizonyságot tenni a hitünkrõl, a reménységünkrõl. De Jézus szavai beteljesednek az elsõ Pünkösd alkalmával, amikor az addig gyáva és meghátráló Péter kiáll az emberek elé, és hirdetni kezdi a Krisztust. Pünkösd nélkül, Isten Szentlelke nélkül hiábavaló lenne a munkánk; hiábavaló lenne a próbálkozás. Azonban Isten munkája általunk érthetetlen csodává válik, amikor – Jézus szavaival – magától kezd növekedni az elvetett mag.
Az elõadás után énekszóval dicsértük az Urat, majd következett a folytatás. Szimkovics Tibor ráti és minaji lelkész az igevers második szakaszát vette alapul, azt elemezve, mit jelent a tanúságtétel Samáriában. Az elõadás központi részében elhangzott, miért is volt különösen nehéz terep Samária területe a tanítványok számára. A samáriaiakra Jézus korában úgy tekintettek, mint tisztátalanokra, hazaárulókra, keverék népre. Egy átlag zsidó egyáltalán nem is állt szóba ezekkel az emberekkel, még a földjüket is elkerülték, ha az északi és déli országrész között közlekedtek. Jézus pedig éppen a közfelfogással megy szembe, amikor beszélgetésbe kezd Jákób kútjánál a samáriai asszonnyal, vagy amikor példázatában egy samaritánust nevez irgalmasnak. Amikor elküldi az õ tanítványait szerte e világba, elõbb haza küldi õket, majd következetesen arra a területre, amelyet ellenségesnek véltek. S amikor Fülöp mégis elindul, a Szentírás tanúsága szerint, örvendezve és lelkesen fogadják Samáriában. Mindannyiunknak van Samáriája, vannak határok, amelyeken nem merünk átlépni, vannak emberek, akiket elkerülünk, akiktõl sebeket kaptunk, vagy rágalmakat, vagy akiket egyszerûen nem tartunk méltónak arra, hogy szóljunk hozzájuk. Ám nekünk is, ma is szól Jézus ígérete: erõt kaptok, amikor a Szentlélek eljön hozzátok, és akkor Samáriában is tanúim lesztek!
 
Az elõadás után a ráti gyülekezet ifjúsága szolgált énekszóval, majd egy rövid bemutatás után következett a Credo együttes zenei mûsora. Istenes verseket hallhattunk megzenésítve, Ivaskovics József és Varga Katalin tolmácsolásában, roppant lélekemelõ módon. A lelki táplálék mellett a testire is gondolnunk kellett, amit meg is tettek a ráti gyülekezet szorgos asszonytagjai. Csodálatosan elõkészített szeretetvendégségen vehettünk részt, s az idõt kellemes beszélgetéssel múlattuk.
 
Végül visszatértünk a templomba, és közösen meghallgattuk az említett igevers záró szakaszának magyarázatát Kótyuk Zsolt elõadásában. A Föld végsõ határáig való eljutást az elõadó a Liebenzelli Misszió, a Wycliffe Bibliafordító Egyesület, valamint Molnár Mária munkásságán keresztül szemléltette. A misszió alapját négy pillérre helyezte az elõadó: az élõ Úr Jézus Krisztus jelenléte; az Iránta való szeretetünk és Vele való közösségünk; az Õ szavának való feltétlen engedelmességünk; valamint életet adó üzenetében maradéktalan továbbadása. Ma is ezen múlik, kikhez jut el rajtunk keresztül az Evangélium.
 
Az alkalmat énekszóval zártuk, s rövid búcsúzkodás után, lelkileg felüdülve hazaindulhattunk. Istené legyen mindezért a dicsõség!

 

A teljes program


Kezdõ ének:
417,1-3 – Ébredj bizonyságtévõ lélek
Nagy ének:
404,1-3 – Siess keresztyén
I. Elõadás (Héder János: „Erõt kaptok, amikor eljön hozzátok a Szentlélek, és tanúim lesztek Jeruzsálemben, egész Júdeában…” (ApCsel 1,8a))
481,1-2 – Tégy, Uram, engem áldássá
Szünet
430,1-3 – Imádkozzatok és buzgón kérjetek
II. Elõadás (Szimkovics Tibor: „És Samáriában…” (ApCsel 1,8b))
419,1-5 – Ó, Sion, ébredj
Zenei blokk: Ráti ifjúság, CREDO együttes
Szeretetvendégség
421,1-5 – Az egyháznak a Jézus a fundámentuma
III. Elõadás (Kótyuk Zsolt: „Sõt egészen a föld végsõ határáig.” (ApCsel 1,8c))
389,1-5 – Úr lesz a Jézus mindenütt
Záró ének:
461,1 – Mindig velem
423,1-3 – Csak vezess Uram végig

A képgalérián túl a képanyagot nagyobb felbontásban a szokott helyen találhatjuk meg.

Galéria

20.jpg 01.jpg 02.jpg 03.jpg 04.jpg 05.jpg 06.jpg 07.jpg 08.jpg 09.jpg 10.jpg 11.jpg 12.jpg 13.jpg 14.jpg 15.jpg 16.jpg 17.jpg 18.jpg 19.jpg 21.jpg 22.jpg 23.jpg 24.jpg 25.jpg 26.jpg 27.jpg 28.jpg 29.jpg 30.jpg
31.jpg 32.jpg 33.jpg 34.jpg 35.jpg 36.jpg 37.jpg 38.jpg 39.jpg 40.jpg 41.jpg 42.jpg 43.jpg 44.jpg 45.jpg 46.jpg 47.jpg 48.jpg 49.jpg 50.jpg 51.jpg 52.jpg 53.jpg 54.jpg 55.jpg 56.jpg 57.jpg 58.jpg 59.jpg 60.jpg