Ráti Református Egyházközség

Március 15.

2010-03-19 13:38:34 / Szimkovics Tibor

Március 15. - Megemlékezés

„Szövetséget kötök velük, hogy békéjük legyen: kipusztítom az országból a vadállatokat, biztonságban lakhatnak majd a pusztában, és az erdőkben is alhatnak. Áldást adok nekik hegyem körül, esőt adok idejében: áldásos esők lesznek. A mező fája megadja gyümölcsét, a föld is megadja termését, biztonságban élnek földjükön. Majd megtudják, hogy én vagyok az Úr, amikor darabokra töröm igájukat, és kiszabadítom őket azok kezéből, akiket szolgálnak. Nem esnek többé zsákmányul a népeknek, és nem falják fel őket a vadállatok, hanem biztonságban lakhatnak, mert senki sem rémítgeti őket. Híres ültetvényt sarjasztok nekik, nem hal éhen többé senki az országban, és nem kell tűrniük többé a népek gyalázkodását. Akkor megtudják, hogy én, az Úr, az ő Istenük, velük vagyok, és hogy ők, Izráel háza, az én népem - így szól az én Uram, az Úr.” (Ez 34,25-30)
Amit mi itt, e kopjafánál évről évre megünneplünk, sokszor távolinak, idegennek, életidegennek tűnik. Szó esik szabadságról, harcról, áldozatokról: a mártírjainkról. De oly kevés szó esik a hátramaradottakról, mindazokról, akik megörököltek egy állapotot, egy kifosztott, meggyalázott hazát. Azokról, akik nem tudtak vagy éppen nem akartak harcolni a szabadságukért; s azokról, akik hosszú évek múltán állnak a kopjafák és emlékművek mellett, vállvonogatva, a távolba meredezve érdektelenül. Gyakorta igaz ránk Márai Sándor gondolata:
„És kérdik, egyre többen kérdik,
Hebegve, mert végképp nem értik –
Ők, akik örökségbe kapták –:
Ilyen nagy dolog a Szabadság?”

 
Fel kell tennünk önmagunknak a kérdést, egyszerűen, őszintén: mit veszítettünk el? Mi volt az, amiért érdemes volt a márciusi ifjaknak kardot ragadniuk, amiért vérüket ontották, amiért a végsőkig harcoltak? Egy darab kenyér, vagy egy darab föld? A magyar szó, amelyet már akkor el akartak venni tőlünk? Vagy a méltóság, a tisztesség, a becsület veszett oda? Úgy gondolom, ezeknél sokkal több veszett oda: maga a szabadság. Amikor egy nép minden szavát, gondolatát és mozdulatát béklyóba verik, és megmondják, hogyan kell élnie, s mit kell szeretnie: akkor a szabadság maga vész oda. A márciusi ifjak megérezték a szabadság szelét, egy esélyt arra, hogy változtassanak rabsorsukon, és elindultak…
De vajon mi, akik örökösei vagyunk e nemzet kincseinek, az anyanyelvnek, kultúrának; vajon mi elindulnánk-e, hogy megvédelmezzük ezeket? Vajon érezzük-e, látjuk-e a béklyókat, láncokat, amelyekben vergődünk? Akkor voltak, akik a vérüket ontották a szabadságért, a nemzet eszményéért, a megmaradásért. De vajon, mi, akik hátramaradtunk, tudunk-e még harcolni úgy, ahogyan ők tették. Tartok tőle, hogy a mi magyar történelmünkben sokszor igazzá válnak Döbrentei Kornél szavai:
„Mindig a vakmerők mernek s odahalnak,
S akkor a hitványok maradnak meg magnak,
Abból majd miféle magyari sarjak hajtnak?”
Testvéreim! A szabadságot örökségül kapni nem lehet. Minden nemzedéknek, minden egyes embernek meg kell vívnia érte a harcát. Petőfi még nyíltan vetette oda a márciusi közönségnek:
„Sehonnai bitang ember,
ki most, ha kell, halni nem mer…”

Ma már senki nem kéri, senki nem várja el, hogy az életünket áldozzuk fel; sokkal kisebb, hétköznapibb dolgokkal harcolhatnánk a szabadságunkért…
Vajon mi kardot rántunk-e a szabadságunkért, amikor csöndesen beolvasztani szándékoznak minket, amikor nyelvtörvényeket hoznak, és rendeletekkel sújtják a világra éppen rácsodálkozó gyermekeinket? Vajon szót emelünk-e a meggyalázott emlékműveinkért, a megtiport iskoláinkért? Vagy csak fordulunk egyet a szél járása szerint; átíratjuk gyermekeinket egy ukrán iskolába, levesszük a zászlóinkat a közintézményeinkről és belenyugszunk abba, hogy lassan elemészt bennünket egy idegen nép. Van valami, amit meg kell tennünk; van egy lehetőség, amely minden nemzedék és minden ember előtt nyitva áll: Ezékiel próféta az Istentől elfordult Izráelnek hirdeti, de az ő szavai két és félezer év távlatából ma nekünk szólnak: kössetek szövetséget a történelem Urával, bízzátok magatokat az Élő Istenre!
Bízzatok az Úrban, Aki egy évezrede immár, hogy őriz, terelget itt a Kárpát-medencében. Bízzatok az Úrban, Aki átsegített tatáron, törökön, osztrákon és oroszokon; Aki reménységet adott Mohács után, s az elbukott szabadságharcok után; Aki újra és újra halottjaiból támasztotta fel ezt a nemzetet. Bízzatok Benne, kössetek Vele szövetséget, és akkor eljön a változás ideje! Ámen.

Az alkalomról a fényképeket Benke András szendrői (Magyarország) lelkipásztor készítette.

Galéria

01.jpg 02.jpg 03.jpg 04.jpg 05.jpg 06.jpg 07.jpg 08.jpg 09.jpg 10.jpg 11.jpg 12.jpg 13.jpg 14.jpg 15.jpg 16.jpg 17.jpg 18.jpg 19.jpg 20.jpg 21.jpg 22.jpg 23.jpg 24.jpg 25.jpg 26.jpg 27.jpg 28.jpg 29.jpg 30.jpg