Betlehemi láng Ungtarnócon
A Betlehemi békeláng
A betlehemi láng a krisztusi szellemiség szimbóluma, mely nagy út után ér el hozzánk. Immár két évtizede szervezik meg a Betlehemi Béke láng akciót, melybe évről évre több ember kapcsolódik be. A Betlehemi Béke láng ötlete szoros összefüggésben van Jézus születésével. A pásztoroknak kihirdetett békekinyilatkoztatásra emlékeztet több, mint 2000 évvel ezelőttről. Ezért a béke-fény terjesztésénél arra kell törekedni, hogy az emberek minél közelebb kerüljenek a karácsonyhoz. Ez a láng mindenkié, minden jószándékú emberé, nincs egyházhoz, felekezethez kötve. Cserkészeinktől kérhető, hazavihető, továbbadható, hogy minél több családhoz eljusson. Éljünk a lehetőséggel, fogadjuk be a betlehemi láng fényét, melegét otthonunkba, hogy átjárja életünket. Ebbe az esztendőben az ungvári cserkészeken keresztül jutott el hozzánk.Szenteste Héder János református lelkész gyüjtotta meg az ungtarnóci gyólekezetben
Ahonnan a láng származik
Az ENSZ 1986-ot a béke évének nyilvánította. Egy Habsburg Rudolf nevét viselő osztrák cserkészcsapat ötlete alapján a béke szimbóluma a betlehemi Születés templomában égő láng lett. Azóta évről évre Bécsből – cserkészek kíséretében – rendszerint egy-egy különleges gyermek indul Jézus születésének helyszínére, hogy a jászol helyén épült templomban, a Születés Bazilikában található örökmécsesből lángot vegyen. Lámpásba zárva hozzák aztán repülővel Bécsbe, ahol egy hatalmas és nagyszabású ünnepség keretében veszik át az egyes országok, nemzetek cserkészküldöttségei a lángot. Ezt követően a betlehemi láng szállítása speciális lámpákkal és örökmécsesekkel történik, a legváltozatosabb módon: autóval, autóbusszal, vonattal, kerékpárral vagy akár gyalog is szállítják, s adják kézről-kézre a cserkészek, hogy elvigyék otthonainkba, hogy ott karácsonyig folyamatosan égjen. Az otthonokban fénylő „betlehemi láng“ imádságra hívó jelenléte összeköti a magyar családokat a világ különböző pontjain élő keresztényekkel, és elmélyíti az adventi előkészület lelkületét. A gyertyával gyertyát gyújtva továbbított láng, a béke lángja azt is jelképezi, hogy akárcsak a lángot, a békét is embertől emberig kell továbbítani.
A Születés Bazilika a világ egyik legrégibb keresztény temploma, egy kicsiny barlang fölé épült, melyet már a korai keresztény időkben Jézus születési helyenként tiszteltek. Kr. u. 135-ben Hadrianus császár azzal a céllal, hogy a keresztény vallási kultusz elterjedését megakadályozza, a barlangot és a közeli kiserdőt Adonis pogány isten tiszteletére szentelte. Nagy Constantinus 332-ben elrendelte a nagyszabású bazilika felépítését, visszajuttatván a keresztény hagyomány egyik legkedvesebb helyét hívői számára.
A későbbiekben megrongált templomot I. Justinianus császár építette újjá. Az épület ekkor kapta végleges formáját, melyet az évszázadok során szinte érintetlenül megőrzött. A bazilika történelmi és vallási szempontból legjelentősebb része a Születés Barlang. E szûk márványborítású helység őrzi Krisztus születésének oltárát és az örökmécsest. Tizenöt különböző keresztény közösséget szimbolizáló ezüstözött lámpa világítja meg az ezüst csillagot, mely Jézus születésének pontos helyét jelöli. A barlangban még két másik oltár található: a Jászol Oltár, melynek helyére a kis Jézust fektették megszületése után. Szemközt helyezkedik el a Háromkirályok Oltára, azon a helyen, ahol a három király állt, mikor tiszteletüket tették az újszülött Jézusnál.