„Együtt egymásért” címmel országos találkozót szerveztek a fogyatékkal élőknek Sajósenyén. A Fészek Fogyatékosok Református Ápoló-Gondázó Otthonában változatos programokkal: színpadi produkciókkal, táncházzal és koncertekkel várták az érdeklődőket. A befolyt adományokkal a kárpátaljai Mezőváriban épülő, fogyatékkal élő gyerekek napközi otthonát támogatták.
A rendezvénysorozat 2003-ban, a fogyatékosok európai évében egy pályázatnak köszönhetően indult el azzal a szándékkal, hogy formálja a fogyatékkal élőkről alkotott képet, és rámutasson, hogy a sérült emberek is tudnak teljes értékű, boldog életet élni. Ebben a szellemben értelmi fogyatékkal élők, az őket segítő intézmények képviselői, családok, baráti körök, és pedagógusok egyaránt érkeztek a fesztiválra. Összesen 45 intézmény 1400 résztvevője képviseltette magát Magyarországról, Erdélyből, Kárpátaljáról, Ausztriából, Hollandiából és Németországból egyaránt.
A szervezők változatos, mindenki számára ingyenes programokkal készültek. A piactéren kötélpályán való siklást, gólyalábazást, teaházat, és kézműves foglalkozásokat tartottak, de volt táncház, vattacukor-kóstolás, kisvonatozás, Atlantis és Pintér Béla koncert, továbbá kirakodóvásár a sérültek által készített tárgyakból.
A középpontban idén is az intézményi csoportok műsorai voltak, melyeket mindkét nap áhítat vezetett fel. Az első napon Bölcskei Gusztáv, a MRE Zsinat lelkészi elnöke, másnap Zán Fábián Sándor, a Kárpátaljai Református Egyház püspöke szolgált. Köszöntőt mondott Czibere Károly, a MRE Szeretetszolgálati Iroda vezetője, és Pál Sándor, a MRSZ kuratóriumi elnöke. Mint Kövér Imre elmondta, nagy hangsúlyt fektettek a lelkiség kérdésére, hiszen céljuk, hogy sérültek és épek mindnyájan feltöltődve térjenek haza. A Fészek Otthon vezetője szerint a találkozó nemcsak emberileg, hanem szakmailag is sokat kínál. A sérültek színpadi műsorait, illetve a kirakodó vásáron készített termékeket látva a résztvevők ötleteket szerezhettek a foglalkoztatáshoz. Emellett jelen voltak a snoezelen, vagyis az érzékelésen alapuló terápia holland mesterei is, hogy megismertessék, különösen a súlyosan, halmozottan fogyatékkal élőkkel a módszer lehetőségeit.
A fesztiválon adománygyűjtést is szerveztek, mellyel a KRE gyermekrehabilitációs- programját támogathatták a résztvevők. Zán Fábián Sándor elmondta, 2010-ben döntöttek úgy, hogy egy központot alakítanak ki, amelyben két éven keresztül végezték a fogyatékkal élő gyermekek közötti szolgálatot, szakemberek segítségével. A tervek szerint a már meglévő programot, és az eddig nehezen megközelíthető, bővítési lehetőségekkel nem rendelkező ellátást egy gyógykezelésnek megfelelő környezetbe helyezik.
A központ Mezőváriban kapna helyet, ahol korszerű, akadálymentes foglalkoztató helyiségek, logopédus-pszichológus, gyógymasszőr, gyógypedagógus segítségével fejlesztenék a fogyatékkal élő gyermekek képességeit. A találkozón befolyt, több mint hatszázezer forintot a központ építésébe fektetik, amely – várhatóan szeptembertől – a térségben élő 56 sérült gyermek számára jelent majd kézzel fogható segítséget.
Kojsza Péter, www.tirek.hu